Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Přichází konec kácení v nejstarších lesích Krušných hor

9. 8. 2023

page.Name
Krajský úřad Ústeckého kraje již rozhodl o zajištění větší ochrany místních unikátních bukových lesů v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří. Rozhodnutí rozesílá majitelům lesů do datových schránek postupně od konce minulého týdne, dostává je jako účastník řízení i organizace Greenpeace.

V osmi z 12 řízení, která spustila v květnu, zakázal kácení v lesních porostech starších 120 let. Nově bude přísně chráněno 466,92 hektaru u starých lesů. Již dříve rozhodl úřad o ochraně starých lesů také v okolí Litvínova. Omezení těžby dřeva se zatím týká lesních hospodářských celků Bohosudov, Most, Mikulov, Krupka, Hrob, Jirkov, Blatno a Boleboř, v případě celků Libouchec, Střekov, Lesy Sever (u Dubí) a Mariánské Údolí by měl úřad ještě rozhodnout. Organizace Greenpeace rozhodnutí úřadu vítá a vyzývá majitele lesů, aby ochranu vzácných lesů podporovali a proti rozhodnutí se neodvolávali.

Přestože Ústecký kraj nyní zlepšil ochranu starých lesů v Krušných horách, pořád jde jen o dočasné opatření, protože platí pouze do konce platnosti příslušných lesních hospodářských plánů, tedy většinou do roku 2030. Zároveň se přísnější ochrana týká zatím jen zlomku z celkových rozloh krušnohorských bučin, která činí zhruba osm tisíc hektarů, a chráněná území jsou fragmentovaná. Dlouhodobým řešením pro ochranu krušnohorských bučin je co nejrychlejší prohlášení CHKO Krušné hory s dostatečnou rozlohou bezzásahových území a chráněných území pokrývajících lesy všech struktur.

Nikol Krejčovou, vedoucí kampaně Nekácejte, potěšilo, že kraj podpořil ochranu přírody a biodiverzity, protože již nyní hrozí místním lesům nevratné poškození. Pokud by se v nich kácelo dál, mohly by být zcela zničeny kvůli finančnímu zisku. „Doufáme, že bude o zákazu těžby starých porostů rozhodnuto i v dalších oblastech Krušných hor. Díky zákazu kácení nejstarších porostů bučin na několik let získává vláda čas zajistit jejich komplexnější ochranu vyhlášením CHKO. Cílem by měla být ochrana celého ekosystému krušnohorských bučin a v mladších porostech provádět pouze šetrné hospodaření, jinak totiž nedává smysl chránit pouze malé fragmenty starých lesů.“

Již dříve úřad omezil plánované kácení v okolí Litvínova státní firmě Lesy ČR , ta se proti rozhodnutí odvolala k ministerstvu životního prostředí, protože chce kácet v původním rozsahu. Firma také vyhrožovala místním obcím , že v případě omezení kácení ze strany Ústeckého kraje zakáže lidem vstup do lesů, nicméně po výzvě ministra zemědělství Marka Výborného od tohoto plánu vydala . Firma argumentovala tím, že bez kácení bude vstup do lesa nebezpečný, nicméně rozhodnutí úřadu v tomto i ve všech dalších řízeních dovoluje i nadále kácení z důvodu bezpečnosti osob nebo majetku, například u označených cest.

Je evidentní, že se v současné době kací i jiné staré lesy než ty v Krušných horách, například Ždánický les na jižní Moravě. Organizace Greenpeace proto vede kampaň za okamžitým omezením kácení v lesích starších 120 let. Po ministerstvu zemědělství a po státní firmě Lesy ČR požaduje, aby přestal s kacením a nešetrným managementem ve starých lesích ve vlastnictví. Zároveň by vláda podle Greenpeace měla připravit opatření, která zamezí ničení lesů i dalším vlastníkům. Pro své požadavky v kampani Nekácejte.cz nyní sbírá podpisy lidí; dosud dodalo více než 16 tisíc lidí.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Greenpeace