Čtvrtek

29. února 2024

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Zákaz přišel pozdě, úřad chce chránit i bez povolení vykácený les

26. 8. 2023

Zákaz přišel pozdě, úřad chce chránit i bez povolení vykácený les 10 snímků
Krajský úřad Ústeckého kraje zakázal kácení v unikátních bučinách v Krušných horách starších 120 let ve všech zbývajících řízeních, která s majiteli místních lesů vedl od května letošního roku. V případě Mariánského Údolí u Horního Jiřetína přitom část lesa, kterou má současný zákaz chránit, již majitel vykácel bez povolení na začátku roku.

Dohromady má být nyní chráněno více než 705 hektarů lesů starších 120 let. Zákaz kácení má platit do konce současných lesních hospodářských plánů, na většině míst tedy do roku 2030. Pokud se vlastníci proti zákazu kácení starých porostů odvolají, bude rozhodovat ministerstvo životního prostředí.

Krajský úřad již dříve zakázal kácení v lesních hospodářských celcích Litvínov, Bohosudov, Most, Mikulov, Krupka, Hrob, Jirkov, Blatno a Boleboř, nyní k místům s větší ochranou lesů přibyly i celky Libouchec, Střekov, Lesy Sever u Dubí a Mariánské Údolí. V poslední jmenované lokalitě se však plocha, která má být nyní chráněna o velikosti 54,5 hektaru, částečně překrývá s oblastí, kde lesní porost bez povolení vykácela firma Royal Pine. Na ilegální kácení tehdy upozornila organizace Greenpeace společně s městem Horní Jiřetín.

Firma Royal Pi si o kácení sice v roce již žádala, ale nečekala na verdikt úřadů. Krajský úřad Ústeckého kraje přitom poté 20. února vydal nesouhlasné stanovisko k navrhovanému kácení, ale v té době porosty, v nichž kácení odmítl, již neexistovaly. Místní lesy jsou podle lesních záznamů starší přes 170 let, ve skutečnosti se však věk některých z nich může pohybovat i přes 200 let.

Podle Nikol Krejčové, koordinátorky kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů, rozhodnutí krajského úřadu chránit nejstarší krušnohorské bučiny tato organizace vítá. „Zastavení kácení přichází doslova na poslední chvíli po letech drancování přírody Krušných hor. Doufáme proto, že bude co nejdříve zajištěna dlouhodobá ochrana místních lesů vyhlášením dostatečně silné plošné ochrany, jako je CHKO Krušné hory. Stále také hledáme zastavení kácení v lesích nad 120 let věku u nás v naší kampani Nekácejte.“

Greenpeace a město Horní Jiřetín podaly kvůli nelegálnímu kácení v Mariánském údolí podnět k České inspekci životního prostředí. Ta však stále neskončila se svým vyšetřováním, které zahájila již 11. dubna, a ani nepodnikla žádné kroky po doplnění podnětu z 31. května, v němž organizace Greenpeace navrhovala inspekci zajistit potřebné dřevo proti odvážení z lesa kvůli možnému výskytu chráněných a vzácných druhů v kládách.

Organizace také podala podnět ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje k prošetření možného obchodování s nezákonně vytěženým dřevem. Krajský úřad však dosud také nijak nerozhodl. Ve vyrozumění z 24. července uvedl, že vytěžené dřevo bylo průběžně prodáváno a není již ve vlastnictví společnosti Royal Pine. Na místě však podle terénního průzkumu, který organizace provedla, stále zůstává část klád z vytěženého lesa. Navíc úřady by měly zabránit obchodování s nelegálně získaným dřevem nejen u producenta, ale i dalších přeprodejců.

Z důvodu nečinnosti České inspekce životního prostředí podala organizace Greenpeace minulý týden podnět k ministerstvu životního prostředí a kvůli nečinnosti krajského úřadu pak podala podnět k ministerstvu zemědělství. Organizace Greenpeace rovněž podala společně s městem Horní Jiřetín kvůli ilegálnímu kácení na firmu Royal Pine trestní oznámení.

Greenpeace již několik let upozorňuje na změnu struktury stanovišť a ničení bukových lesů, které jsou předmětem ochrany evropské významné lokality Východní Krušnohoří. Na konci dubna spustila ekologická organizace kampaň na ochranu lesů starších 120 let a předala své požadavky ministerstvu zemědělství. Na stránkách www.nekacejte.cz se mohou lidé připojit k výzvě za větší ochranu starých lesů v České republice.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Ibra Ibrahimovič