Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Blíží se jarní úklid přírody! Dobrovolníci se zapojí do akce Ukliďme svět

22. 2. 2023

page.Name
Tisíce dobrovolníků, kteří mají zájem pomoci přírodě a odnést z ní odpad, který se tam dostává kvůli lidské činnosti, už brzy vyrazí do přírody a krajiny. V sobotu 25. března totiž vypukne kampaň Ukliďme svět, kterou už jednatřicátý rok zaštiťuje Český svaz ochránců přírody.

Každoročně se díky dobrovolníkům podaří z přírody a veřejných prostranství uklidit tuny odpadků. Smysl akce je ale také preventivní. „Úklidy samozřejmě nezbaví celou Českou republiku všech černých skládek a odpadků v přírodě. Prostřednictvím přímé akce však vytvoří silné pouto mezi přírodou a tisíci dobrovolníky, kteří se budou chovat více zodpovědně při nakládání s odpady,“ říká Veronika Andrlová, jež kampaň koordinuje, a poznamenává, že důležitým prvkem je také motivace dalších lidí, kteří se dosud nezapojovali.

K tomu přispívá například úklidová mapa zveřejněná na stránkách www.uklidmesvet.cz, kde si dobrovolníci mohou najít úklidovou akci, do níž se zapojí. Organizátoři do mapky úklidy zadávají prostřednictvím jednoduchého formuláře. Ochránci přírody navíc nabízejí materiální i informační podporu. Žádanka o zaslání materiálu k úklidům bude otevřena pouze do 6. března. Hromadné rozesílání balíčků organizátorům se uskuteční zhruba týden před hlavním úklidem.

„Je důležité, aby dobrovolníci své přihlášky odeslali včas. Balíčky se tak stihnou připravit a odeslat před hlavním termínem úklidů,“ upozornila Andrlová s tím, že místní akce Ukliďme svět lze konat během roku kdykoliv. Jako každý rok budou jarní úklidy doprovázet již tradiční fotografické soutěže. První z nich, Před a po, spočívá ve fotodokumentaci uklízeného místa před začátkem úklidu a bezprostředně po něm. Druhou soutěží bude Fotografie z akce, kde lze uplatnit neomezenou míru fantazie. Pravidla soutěží budou rovněž zveřejněna na stránkách www.uklidmesvet.cz.

Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozených odpadků. Kampaň svět v České republice organizuje od roku 1993 Český svaz ochránců přírody. V posledních ročnících se stále více zapojovaly také školy, které tím přinášely témata praktické ochrany přírody k mladým lidem. „Budeme rádi, když se i letos připojíme velké množství a přiblížíme svým žákům a studentům problematiku odpadů v přírodě,“ dodala Andrlová.

(hyš-va)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto