Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

13°

Svátek má

Červený most v Babiččině údolí kompletně rozeberou a znovu postaví

16. 2. 2023

page.Name
Trámový věšadlový Červený most, který přetíná řeku Úpu v krásné národní přírodní památce Babiččino údolí mezi Slatinou nad Úpou a Žernovem u České Skalice, je po desítkách let provozu v havarijním stavu. Lesy České republiky (ČR) se proto rozhodly letos kompletně vyměnit jeho dřevěnou nosnou konstrukci včetně zábradlí, podlahy a opraví se i kamenné podpory konstrukce.

K tomu bude využito místní dřevo. S těžbou modřínů použitých s několika duby na stavbu za 11 milionů korun se právě v lesích začalo. Přes Úpu ​​se lidé v tomto místě znovu dostanou koncem roku. „Protože jde o kulturní památku, konzultovali jsme celý projekt s Národním památkovým ústavem v Josefově. Podmínkou bylo využití masivu a naprosto stejná podoba mostu jako nyní,“ řekl Karel Fišer. oblastní ředitel Lesů ČR pro východní Čechy.

Harmonogram prací včetně uzavření objektu pro veškerou dopravu i pěší podnik připravuje se Správou chráněné krajinné oblasti Broumovsko i zástupci obcí. Zveřejní ho koncem března. „Most je důležitý místní spojnicí mezi oběma břehy a oblíbenými turistickými stezkami. Stavba tedy asi letos nikoho nepotěší, ale věřím, že to už bude v následující sezóně jiné,“ dodal Fišer.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR