Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Členové ADMD v minulém roce postavili více než 800 kvalitních dřevostaveb

28. 2. 2023

page.Name
Výstavba rodinných domů stagnuje, přesto o dřevostavby od členů Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) je stále sílící zájem. Když investovat, tak do kvalitní dřevostavby! Statistiky uvádějí, že v minulém roce stavební firmy sdružené v ADMD postavili 868 dřevostaveb rodinných domů.

Kromě toho vyrostly také čtyři větší objekty jako mateřské školy či hotely, devět bytových domů a pět nástaveb. Téměř polovina investorů využila možnosti vlastního stavebního dozoru. „Tímto významným podílem dřevostaveb na našemu trhu se členové ADMD aktivně zapojují do udržitelných kroků, které směřují ke zlepšení klimatických podmínek, například snížením CO2 v ovzduší,“ uvedla Lenka Trandová, ředitelka ADMD.

V průměrné dřevostavbě, která obsahuje 25 metrů krychlových dřeva, je uloženo 25 tun CO2. Za rok 2022 členské firmy výstavbou ze dřeva uložili do staveb zhruba 21 700 CO2, což odpovídá deseti letům Boeingem 747 z Prahy do New Yorku u a zpět. A jak si vedly v prvním roce přízemní domy, tedy bungalovy?V součtu se jich postavilo 544 kusů a jejich průměrná podlahová plocha vyšla na 110
metrů čtverečních. Hrubou stavbu bylo možné pořídit za 2,8 milionu korun, stavbu na klíč za 4,1 milionu korun. „Dřevostavby se vyznačují velkou rychlostí výstavby, která se u přízemních domů pohybovala kolem tří měsíců. Na jeden bungalov se podle údajů ADMD spotřebovalo necelých 20 metrů krychlových dřeva, což odpovídá osmi stromům,“ prozradila ředitelka.

Oproti přízemním se o něco méně v předešlém roce stavěly dřevostavby patrové, kterých bylo konkrétně 324. Šlo o větší domy s průměrnou podlahovou plochou 131 metrů čtverečních, které ve variantě hrubé stavby šlo pořídit za 3,6 milionu korun. Pokud chtěl zákazník takový dům postavit na klíč, vyšla jeho stavba na 4,8 milionu korun. I patrové domy lze díky systému dřevostaveb zbudovat rychle. Průměrná stavba byla dokončena během pouhých tří měsíců.„Musíme také zmínit, že na patrovou dřevostavbu se spotřebuje
asi 23 metrů krychlových dřeva , které si můžeme představit jako devět stromů,“ dodala Trandová. Pokud vás zajímají kromě rychlosti výstavby i další výhody dřevostaveb, najdete je ZDE .

(hyš-lt)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: ADMD