Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dříví kvůli krádežím sledují fotopasti a čipy, nejvíce v severních Čechách

10. 2. 2023

page.Name
Lesy České republiky (ČR) v lednu evidovaly krádeže 450 metrů krychlových dříví a škodu dosahující v tržních cenách bezmála 1,2 milionu korun. Téměř polovinu objemu, 208 metrů krychlových, zloději odcizili v severních Čechách, kde pokračuje kůrovcová kalamita, Způsobili tím škodu přesahující půl milionu korun.

Proto v posledních měsících u skládek dříví instalovaly fotopasti a GPS čipy. Nejvíce jich je kvůli častějším krádežím právě v severních Čechách a přibývají další. „Ve všech regionech jsme rozmístili na odvozních cestách a u skládek dříví digitální snímače. Permanentně monitorují veškerý pohyb a přenášejí informace o změně polohy klád. Ty pak předáváme policii,“ řekl generální ředitel podniku Dalibor Šafařík.

Dříve se fotopasti využívaly zejména k monitoringu zvěře, dnes je ale lesníci instalují především ke skládkám dříví. Fotí bezhlučně a snímají i v noci. „Naše zařízení zachycují jakýkoli pohyb v zaměřeném prostoru v dostatečné kvalitě i poměrně velké vzdálenosti a snímky hned odesílají na mail nebo telefon. Ostré jsou i večerní a noční fotografie včetně několika sériových záběrů za sekundu,“ uvedl Leopold Kelnar, bezpečnostní ředitel Lesů ČR.

Tak zvané lokátory nebo GPS čipy podnik neznatelně instaluje pod kůru uskladněných stromů. Tento drobný přístroj v sobě nese modul pro určování polohy podle navigačních satelitů a datového modemu, který posílá polohová data na mobilní zařízení. „Okamžitě tak víme o pohybu a místě, kde se aktuálně dříví nachází. Tyto podklady, pokud jde o krádež, předáváme policii,“ dodal Kelnar.

Kvůli ochraně dříví také přibývají na lesních cestách závory a lesníci s dopravními policisty využívajícími společné mobilní aplikace s údaji o trase kamionu i fotografií naložené odvozní soupravy. Podnik ale krádežím přichází i celorepublikovou nabídkou dřív prodávané veřejnosti za příznivé ceny, které se nezměnily od loňského dubna. Ceník i regionální kontakty lze najít zde: Prodej dříví veřejnosti | Lesy České republiky, sp (lesycr.cz) .

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR