Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Happening Vy tu stavíte, my tu žijeme! Vypukne na Staroměstském náměstí

27. 2. 2023

page.Name
Před budovou Ministerstva pro místní rozvoj České republiky na Staroměstském náměstí v Praze v pondělí 6. března od 17 hodin uspořádají happening organizace Arnika, Greenpeace ČR, Zelený kruh a dalších více než sto čtyřiceti spolků z celé země.

Cílem happeningu je upozornit na nebezpečí plynoucí z nového stavebního zákona, kterou v těchto dnech projednává Poslanecká sněmovna. Podle Luboše Pavloviče, tiskového mluvčího Arniky, se stavební zákon netýká jen těch, kdo chtějí stavět, ale všich, jimž záleží na místě, kde žijí, a na místech v přírodě, které mají rádi.

Poslanci brzy rozhodnou o tom, jestli dají, nebo nedají veřejnosti hlas v povolování staveb s dopady na životní prostředí. Chcete, aby váš oblíbený strom, louka, park či hřiště zůstaly, nebo aby mohl přijít developer a na jejich místě stavět? Otevřený dopis  poslancům podpořilo již přes 140 spolků. Účast veřejnosti ve stavebním řízení také požadují stovky občanů, kteří napsali mail poslancům,“ uvedl mluvčí.

Vládou předložená verze, jak tvrdí organizátoři happeningu, nepočítá s účastí veřejnosti při povolování staveb, které mají dopady na životní prostředí. Vláda tím porušuje vlastní programové prohlášení. Veřejná kontrola a transparentnost rozhodování úřadů je nenahraditelným protikorupčním opatřením a prevencí před některými chybnými rozhodnutími úřadů.

„Díky spolkům byly již v minulosti chráněny před necitlivými stavebními záměry některé přírodní lokality nebo došlo k přepracování a zlepšení návrhů staveb. Spolky povolování staveb nezdržují – účast veřejnosti prostřednictvím spolků byla radikálně omezena před čtyřmi lety – ke zrychlení povolování staveb však nedošlo,“ dodávají organizátoři akce.

Na akci promluví:

*Anna Šabatová, v letech 2014-2022 ombudsmanka, celoživotní obhájkyně lidských práv

* Petra Kolínská, odbornice na zapojování veřejnosti, organizace Zelený kruh

* Anna Vinklárková, architektka, organizace Arnika

* Lucie Konášová, scénáristka, aktivní členka spolku občané Prahy 1

* Pavel Karous, sochař, bojovník za umění ve veřejném prostoru

* Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha

* Ivan Rynda, sociální a kulturní ekolog, vysokoškolský pedagog

* Nikol Krejčová, bioložka, vedoucí kampaně Greenpeace

(hyš-lp)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto