Středa

22. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Krtek se stane dějištěm vzpomínky na ikonu Jiřího Havla, fotografa Krkonoš

8. 2. 2023

page.Name
Krkonoše fotil dlouhých šedesát let! Fotografická legenda Jiří Havel z Trutnova, který odešel loni ve věku požehnaných jednadevadesáti let, zanechal v krajinářské fotografii nesmazatelnou stopu a má početnou řadu následovníků, a to nejen v Podkrkonoší. Na Mistra krajinářské fotografie v Krkonošském centru environmentálního vzdělávání zvaném Krtek ve Vrchlabí ve čtvrtek 16. února v 18 hodin slovem i obrazem zavzpomíná trutnovský fotograf Ctibor Košťál.

Při události, kterou pořádá Správa Krkonošského národního parku, Košťál mimo jiné připomene společné výlety po evropských horách, jež s Havlem absolvoval. Poslední Havlovy autorské výstavy v životě se konaly v červnu roku 2021. V Galerii současného umění EPO1 se konala expozice Krkonošský poutník a poté také v Galerii města Trutnova výstava 90 let v horách.

Havel žil více než půl století v Trutnově a ve své tvorbě se zaměřil na Krkonoše. „V Krkonoších jsem se vyučil fotografem horské přírody. Jimi poměřuji všechny ostatní hory světa, které jsem navštívil. Krkonoše se pro mě staly měřítkem a stále cestují se mnou,“ prozradil v dávnějším rozhovoru Havel. Tento fotograf sjel kus světa, kromě Antarktidy byl na všech kontinentech. S fotoaparátem v ruce navštívil Alpy, Kavkaz, Andy, Himálaj, zvěčnil i horu Mount Everest. Ztvárnil také přírodu národních parků v Africe, USA, Patagonii či Austrálii.

Jeho pestrá tvorba vychází z lásky ke krajině, tedy k prostoru, kde se člověk setkává sám se sebou. Pro diváky objevil způsob, jakým se lze dívat na Krkonoše, jak hledat jejich krásu. Legendární jsou jeho snímky dramatických scenérií rýchorského pralesa v mlze, s odlesky či námrazy nebo s detaily horské flóry, jsou pověstné svou výtvarností.

Jiří Havel, který se narodil 9. dubna 1931 v Horní Branné, Je autorem třiadvaceti obrazových knih a publikací. Byl členem Svazu výtvarných umělců, později Unie výtvarných umělců a Asociace fotografů ČR, a nejstarším členem trutnovského fotoklubu KDÚ. V roce 1997 se stal jako první fotograf držitelem Kulturní ceny města Trutnova.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP, Miloš Šálek