Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Krtek se stane dějištěm vzpomínky na ikonu Jiřího Havla, fotografa Krkonoš

8. 2. 2023

page.Name
Krkonoše fotil dlouhých šedesát let! Fotografická legenda Jiří Havel z Trutnova, který odešel loni ve věku požehnaných jednadevadesáti let, zanechal v krajinářské fotografii nesmazatelnou stopu a má početnou řadu následovníků, a to nejen v Podkrkonoší. Na Mistra krajinářské fotografie v Krkonošském centru environmentálního vzdělávání zvaném Krtek ve Vrchlabí ve čtvrtek 16. února v 18 hodin slovem i obrazem zavzpomíná trutnovský fotograf Ctibor Košťál.

Při události, kterou pořádá Správa Krkonošského národního parku, Košťál mimo jiné připomene společné výlety po evropských horách, jež s Havlem absolvoval. Poslední Havlovy autorské výstavy v životě se konaly v červnu roku 2021. V Galerii současného umění EPO1 se konala expozice Krkonošský poutník a poté také v Galerii města Trutnova výstava 90 let v horách.

Havel žil více než půl století v Trutnově a ve své tvorbě se zaměřil na Krkonoše. „V Krkonoších jsem se vyučil fotografem horské přírody. Jimi poměřuji všechny ostatní hory světa, které jsem navštívil. Krkonoše se pro mě staly měřítkem a stále cestují se mnou,“ prozradil v dávnějším rozhovoru Havel. Tento fotograf sjel kus světa, kromě Antarktidy byl na všech kontinentech. S fotoaparátem v ruce navštívil Alpy, Kavkaz, Andy, Himálaj, zvěčnil i horu Mount Everest. Ztvárnil také přírodu národních parků v Africe, USA, Patagonii či Austrálii.

Jeho pestrá tvorba vychází z lásky ke krajině, tedy k prostoru, kde se člověk setkává sám se sebou. Pro diváky objevil způsob, jakým se lze dívat na Krkonoše, jak hledat jejich krásu. Legendární jsou jeho snímky dramatických scenérií rýchorského pralesa v mlze, s odlesky či námrazy nebo s detaily horské flóry, jsou pověstné svou výtvarností.

Jiří Havel, který se narodil 9. dubna 1931 v Horní Branné, Je autorem třiadvaceti obrazových knih a publikací. Byl členem Svazu výtvarných umělců, později Unie výtvarných umělců a Asociace fotografů ČR, a nejstarším členem trutnovského fotoklubu KDÚ. V roce 1997 se stal jako první fotograf držitelem Kulturní ceny města Trutnova.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP, Miloš Šálek