Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Národní park Šumava vydal novou knihu pro nevidomé a dvě audioknihy

24. 2. 2023

page.Name
Kulatému třicátému výročí vzniku Chráněné krajinné oblasti Šumava bude zasvěcen celý letošní rok. Hned na jeho začátku přichází Správa Národního parku s dárky pro nevidomé návštěvníky a milovníky této přírodně unikátní oblasti s novou knihou o šumavských skvostech napsanou v Braillově písmu, která zároveň vznikla jako audiokniha a audioknihou Národní park Šumava – 30 let.

Kniha s názvem Šumavské skvosty je už druhou publikací určenou pro nevidomé návštěvníky. Oproti první knize, vydané v roce 2014 Šumava pro všechny – Průvodce pro turisty se zrakovým postižením, která byla pouze v Braillově písmu a doplněná reliéfními mapami, má nová knížka soutisk zvětšeného a Braillova písma. Přečíst si ji proto mohou jak nevidomí, tak slabozrací nebo i zdraví čtenáři.

Nápad vytvořit tuto publikaci, která by představovala šumavské skvosty z oblasti fauny a flóry, vyšel z konzultací s Michalem Sudíkem z Knihovny a tiskárny pro nevidomé KE Macana v Praze. „Chtěli jsme ji použitím dvojího písma, nádherných ilustrací Pavla Procházky a fotografií věnovat hned několika skupinám čtenářů se zrakovým znevýhodněním,“ vysvětlila autorka Lenka Dvořáková, která má ve Správě NP Šumava na starosti hendikepované návštěvníky.

Podle ní tato kniha bude k zapůjčení ve všech informačních a návštěvnických centrech Správy NP Šumava, ve vybraných externích infocentrech, knihovnách a především v centrech pro nevidomé a ve speciálních školách. „Aby se dostala mezi co nejširší veřejnost, vznikla pod vedením rozhlasového režiséra Jakuba Doubravy také její audioverze načtená moderátorem a producentem Michalem Jančaříkem,“ dodala. Audiokniha Šumavské skvosty je volně k poslechu na oficiálním youtube kanálu Správy NP Šumava zde:  www.youtube.com/npsumava  a díky spolupráci s destinačními oblastmi Šumavsko, také na jejich Šumavských podcastech, které si můžete zdarma poslechnout na svých oblíbených podcastových aplikacích .

Publikace vyšla v tištěné podobě v rámci výročí 30 let existence Správy NP Šumava v roce 2021. Ve více než třiceti kapitolách je vývoj území Šumavy, nejrůznějších shrnutí živočišných a rostlinných druhů na Šumavě se vyskytujících. Připomíná také zásadní okamžiky nejen posledních třiceti let existence NP Šumava, jako například převod státních a vojenských lesů do vlastnictví správy, občanské blokády, rozšíření bezzásahovosti po orkánu Kyrill, které v roce 2007 posvětil tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, ale také události, jež tomu předcházely. Představuje lokality, které zásadně ovlivňovaly dění na Šumavě a formovaly pohled na ochranu přírody či vývoj turismu za poslední tři desetiletí.

Kniha Národní park Šumava – 30 let, je dílem, které představuje to nejzásadnější, co se za posledních 30 let na Šumavě stalo. Proto bylo nasnadě, že vznikla také audioverze této publikace, a to pod taktovkou profesionálního rozhlasového režiséra Jakuba Doubravy a mistra zvuku Ondřeje Fraňka. Příběhy vlků, rysů, kornatců, perlorodek, puštíka, sokola, ale také lokalit, jako jsou Březník, Poledník, Smrčina a další, převedli do mluvené formy Michal Jančařík, herec Jan Dvořák nebo Mia Fellow, která také zkomponovala původní hudbu pro toto dílo,“ zmiňuje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák, který je současně autorem této knihy.

Audiokniha má dohromady 36 dílů a posluchači se mohou těšit vždy na nový díl každý pátek až do začátku letošního října, a to zdarma, na oficiálním YouTube kanálu Správy NP Šumava nebo na Šumavských podcastech, destinační oblast Šumavsko. Kniha Národní park Šumava – 30 let je stále v prodeji v informačních a návštěvnických střediscích Správy NP Šumava nebo na e-shopu zde:  https://eshop.npsumava.cz/produkt/narodni-park-sumava-30- nechat/ .

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa NP Šumava