Pondělí

20. května 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Návštěvníci mají jedinečnou možnost vidět Památník stromů v Řícmanicích

21. 2. 2023

page.Name
Součástí Arboreta v Řícmanicích v Drahanské vrchovině nedaleko Brna, které je proslulé výjimečnou sbírkou jehličnatých dřevin v České republice, je loni zrekonstruovaný Památník Stromů. Nyní bude mít veřejnost možnost poprvé si ho prohlédnout.

V sobotu od 9.30 do 16 hodin se zde totiž koná Den otevřených dveří. Návštěvník arboreta může zblízka vidět například jeden z největších exemplářů blahočetu chilského, který roste ve strmých jihoamerických státech Argentiny a Chile. Dále ostrolistec kopinatý z Číny, smrk mexický, smrk čivavský či jedli marockou. K vidění je i zvláštnost mezi borovicemi, a to borovice jednolistá z jihozápadu USA s pouze jedinou jehlicí ve svazečku.

Dřevinami přítomné provedou a o zajímavosti se podělí zkušení odborníci Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU Brno při komentovaných prohlídkách. Pro děti budou připraveny zábavné soutěže a poznávací hmatová hra. Chystá se bohaté, převážně zvěřinové občerstvení, jako zvěřinový guláš, sekaná i klobásky. Na zahřátí horký čaj a svařené víno.

Organizátoři doporučují si cestu k arboretu zpříjemnit procházku lesem z Babic nad Svitavou, Bílovic nebo Řícmanic. Zároveň upozorňují na parkování pro motoristy v Srnčí studánce rozcestí. Doporučeno je tedy zaparkovat automobil v některých z přilehlých obcí, rozhodně však ne na lesních cestách.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MENDELU