Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Nejvyšší české hory Krkonoše se opět staly domovem vlka obecného

1. 3. 2023

page.Name
Ve své době byl po medvědovi druhou největší šelmou, která v Krkonoších žila. Vlk však zde byl v první polovině 19. století vyhuben, ale od roku 2018 se sem znovu začal vracet. Nejprve šlo o výjimečná pozorování. Jejich počet ale poslední dobou stoupá a dnes již lze s jistotou říci, že vlk se v nejvyšších českých horách opět usadil.

V polské části Krkonošského národního parku tamní zoologové sledují dlouhodobě se vyskytující smečku. Na české straně hor jsou v současné době pozorování častá, a to prakticky od Harrachova až po Žacléř. Protože setkání s vlkem již nejsou vzácná, je na místě připomenout si, jak se v takové situaci chovat.

Když se vám do cesty postaví vlk, nebojte se. Zvíře nejprve zkoumá, zda pro něj nepředstavujete hrozbu. Nepřibližujte se, nechte vlka jít! Ponechte mu únikový prostor. Můžete tleskat rukama, zakřičet, aby vás vlk slyšel a uvědomil si, že jste člověk. Pokud s odchodem váhá, hoďte na něj hroudu zeminy nebo klacek. V žádném případě se vlky nepokoušejte krmit ani jim nenechávejte žádnou potravu. Své domácí mazlíčky mějte zabezpečené či uvázané na vodítku,“ popsal setkání s šelmou Radek Drahný, mluvčí Správy CHKO.

Vzhledem k tomu, že v jiných částech republiky se potravou vlků občas stávají i hospodářská zvířata, i Správa CHKO je v kontaktu s farmáři, kteří hospodaří v Krkonoších. Společně hledají řešení, jak jejich stáda zabezpečit před nežádoucí návštěvou této šelmy. Existují možnosti, jak s podporou z Operačního programu Životní prostředí zabezpečit pastviny proti útoku velkých šelem, a to vybudováním kvalitnějších ohrad nebo pořízením pasteveckých psů.

„I kvůli nim mějte své vlastní psy v národním parku raději na vodítku. Pokud už hospodáři vznikne škoda, pak má možnost na příslušném krajském úřadě požádat o náhradu škody. Nově se připravuje i možnost čerpat dotaci na újmu za ztížené hospodaření v oblasti výskytu vlka obecného. Nicméně je jednoznačné, že žádné opatření není stoprocentní, ale pouze snižuje pravděpodobnost napadení hospodářských zvířat vlkem,“ uvedl mluvčí.

Vlk má své místo v přírodě iv naší kultuře. Vzbuzuje respekt i obdiv, někdy ale i obavy. Lidé jej nemilosrdně pronásledovali, nyní se nám postupně začíná vracet a plnit svou roli predátora v přírodě. Zkušenosti z Evropy ukazují, že je možné v krajině hospodařit a zároveň zde mohou žít divoké šelmy. S využitím materiálů zpracovaných Agenturou ochrany přírody a krajiny: https://www.navratvlku.cz/aktuality/co-delat-pri-setkani-s -vlkem .

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP