Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Nezachraňujte v přírodě za každou cenu malé zajíčky, není to nutné

7. 2. 2023

page.Name
Záchranná stanice a Dům přírody Poodří v Bartošovicích před několika dny informovala na Facebooku o příjmu malého zajíčka. Bohužel krátce na to převzala další zaječí mimino. V této souvislosti veřejnost upozorňuje, aby nesbírala zajíčky, protože jim ve většině případů ublíží.

„Malí zajíčci nejsou schovaní v norách, jen sedí přikrčeni někde na zemi a čekají až k nim přiběhne matka a nakrmí je. Po nakrmení matka zase odbíhá a zajíček zůstává sám. Zvládá mrazy, ale nezvládne zásah „rádoby pomáhajícího“ člověka. Pokud uvidíte někde v trávě zajíčka, nevšímejte si ho a obloukem ho obejděte,“ vyzývají záchranáři. Není třeba čekat, jestli se k němu vrátí matka, ta se vrací v intervalu několika hodin a rozhodně se k němu nebude vracet, když uvidí člověka stát kousek od něho.

„V žádném případě se ho nedotýkejte. Pouze v extrémních případech, například pokud by takový mrňous seděl na cestě, lze ho opatrně nabrat na lopatku, nebo na kousek dřívka a poponést mimo cestu,“ uvádějí záchranáři. Kdo si nebude jist, zda zvíře nepotřebuje pomoc, ať zavolá na nejbližší záchrannou stanici a poradí se o dalším postupu. https://www.zvirevnouzi.cz/zachranne-stanice/

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Dům přírody Poodří