Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Školy se mohou opět zapojit do výtvarné soutěže ke Slavnostem stepí

20. 2. 2023

page.Name
Tradiční Slavnosti stepí, které se budou konat v sobotu 20. května v obci Raná u Loun, doprovodí výtvarné práce zaslané do soutěže a budou zde vystaveny. Nosným stylem bude tentokrát komiks na téma Ze života zvířátek a rostlin Lounského středohoří. Do této soutěže se mohou přihlásit předškoláci, žáci základních škol i studenti gymnázií.

Nejpozdější termín pro odevzdání soutěžních prací, které je možné doručit osobně nebo poštou na adresu Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO České středohoří, Michalská 260/14, Litoměřice, 412 01, je 5. května. Pro vítěze soutěže bude přichystán diplom a odměna.

Prvním námětem výtvarné práce je Co by vzácné druhy Lounského středohoří řekly lidem, kdyby mohly mluvit. V této oblasti každoročně probíhá rozsáhlé kosení luk a strání. Na kopcích se pasou ovečky. Takovou péčí se daří zajistit příznivé podmínky pro druhy, které ke svému životu potřebují travnaté plochy. O obzvláště cenné se starají dokonce odborníci na ochranu přírody prostřednictvím speciálních záchranných a podpůrných programů. Jak by asi tyto druhy lidem za jejich péči poděkovaly? Co dalšího by jim řekly? A jak by vyčinily těm, kdo se k přírodě nechovají hezky?

Druhým tématem je Vzácné druhy se představují. Každá rostlinka, zvířátko, nebo třeba houba, žijí vlastním způsobem života. Líbí se jim na různých přírodních stanovištích, vyhovuje jim rozdílná míra sluníčka či zamokření a rádi baští něco jiného. Také mívají zajímavé vlastnosti, které jim pomáhají v přírodě přežít. Jak by se nám, lidem, druhy z Lounského středohoří představily?

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: CHKO České středohoří