Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Sokol stěhovavý zahnízdil na elektrárně, nové hnízdo vzniklo i na Býčí skále

24. 2. 2023

page.Name
Starý známý opět zastižen. Sokol stěhovavý, který byl kroužkován coby mládě na Kokořínsku začátkem léta roku 2015, si loni vybral pro hnízdění zajímavou lokalitu – elektrárnu Tušimice. To, že vysoké budovy mnoha druhům původně žijícím ve skalách nabízejí obdobné podmínky k životu, je známo již dlouho.

A také to, že se sokolům líbí v elektrárnách, které disponují vysokými budovami, ale zároveň poměrně malým pohybem osob. Pro větší úspěšnost hnízdění tedy elektrárny instalují na své objekty speciální sokolí budky. Sokoli v ní hnízdí od roku 2016 i na mělnické elektrárně.

Na fotografii lze spatřit mláďata v hnízdě v přirozeném prostředí kokořínských skal. Mnoho sokolů je však velmi plachých a kvůli rušení turisty hnízdo opustí. V CHKO Broumovsko kvůli tomu dokonce museli uplynulých letech uzavřít některé úseky turistických tras. O tento druh opeřenců se starají také ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny.

Začátkem února ochránci přírody společně s tímto podnikem upravili ve skalní puklině jedno z hnízdišť sokola stěhovavého na Býčí skále. Důvodem byl příliš malý prostor pro pohyb mláďat na tomto místě. Malý prostor zřejmě způsobil, že zde v posledních dvou letech bylo odchováno pouze jedno mládě.

Dříve, na jiném hnízdišti, přitom bývaly tři až čtyři mláďata ročně. Úprava spočívá ve zvětšení hnízdní plošiny uložením kamenů zajištěných železnou tyčí a také dosypáním substrátu . Tamní ochránci přírody nyní doufají, že přispějí k dalšímu růstu počtu vyvedených sokolů na Býčí skále. Více o historii ohrožení sokolů zde: https://www.alkawildlife.eu/zajmove-druhy/sokol-stehovavy

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook