Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V rezervaci divokých koní začala letošní etapa úklidu černých skládek

14. 2. 2023

page.Name
Hromady stavební suti, rozbité panely, rezavé kovové konstrukce a další nebezpečné pozůstatky po působení armády začala včera uklízet těžká technika v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Na práce, které si každý rok vyžádají více než milion korun, přispěla velmi výrazně také veřejnost. Lidé v rámci sbírky, kterou inicioval Fond pro udržitelný život společnosti JRD, vybrali 170 717 korun, což bylo 171 procent vybírané částky, dalších 50 tisíc poskytl přímo fond. „Veřejnosti bych chtěl za tuto podporu velmi poděkovat. Uklízení odpadků, černých skládek a stavební suti není úplně atraktivní téma, přesto lidé na tyto potřebné práce poslali výrazně více peněz, než kolik jsme požadovali,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila ve spolupráci s vědci.Odklízení černých skládek i nebezpečných pozůstatků po činnosti armády se ochránci přírody začali věnovat ještě před vznikem rezervace v roce 2015. „Již v roce 2014 jsme s pomocí dobrovolníků odklidili a odvezli první hromadu odpadků, rozstřílených plechových terčů, klubka ostnatých drátů i množství vyhozených pneumatik. V této činnosti pokračujeme dodnes. Všechno, co jde uzvednout ruce, uklízíme s pomocí dobrovolníků, na těžké zbytky pak musíme využívat těžkou techniku,“ zmínil Dostál.

Další černé skládky se do rezervace dostaly po jejím rozšíření v roce 2021, zároveň se občas objevují některé nebezpečné konstrukce i ve starších částech rezervace. „Místa, která byla původně zarostlá hustou vegetací, zvířata postupným spásáním a okusováním odkrývající. Někdy se kvůli tomu objeví další černé skládky, které nebyly původně vidět,“ dodal ředitel České krajiny . Kromě zapojení těžké techniky budou ochránci přírody i letos další části rezervace uklízet vlastními silami is pomocí dobrovolníků.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina