Středa

22. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Včelaři mají na příští léta zajištěnu podporu 110 milionů korun ročně

23. 2. 2023

page.Name
Podle nového nařízení vlády o opatřeních v odvětví včelařství, které připravilo ministerstvo zemědělství, budou moci do roku 2027 včelaři ročně žádat o celkovou podporu 110 milionů korun. Padesát procent půjde z rozpočtu Evropské unie, druhých padesát z rozpočtu České republiky. Materiál už projednala vláda.

Příspěvky podle nařízení vlády o stanovení podmínek provádění opatření v odvětví včelařství získají včelaři na nákup technického vybavení, boj proti včelím nákazám, na kočování včelstev, nákup včelích matek, rozbory včelích produktů i na školení a výstavy. „Včelařství je zcela klíčové pro rozvoj zemědělství a vůbec pro dobré životní prostředí. Musíme mu poskytovat veškerou podporu, aby si včelaři pro svou práci mohli pořídit moderní vybavení a také, abychom přilákali ke včelaření mladé generace a zajistili tak pokračování oboru,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Dotace pomůže zajistit vzdělávání pro chovatele včel, dětí a mládeže. Umožní také včelařům nakoupit si vybavení pro správnou péči o včelstva i pro kvalitní zpracování medu a včelích produktů. Pořídit si mohou například medomet, úlovou váhu či chladící technologie pro sklady. U investic do hmotného majetku je maximální výše dotace 150 tisíc korun, míra finanční spoluúčasti chovatele včel musí být 20 procent. Z dotace proti včelím nákazám může chovatel pořídit léčiva proti varroáze, což je infekční onemocnění včel, spoluúčast je 50 procent. Hlavním cílem opatření je zajistit dostatečné množství zdravých a silných včelstev.

Z příspěvku na kočování včelstev je možné opatřit si nakládací zařízení, přívěsy pro převoz včelstev a palety pro hromadný přesun. Kočování se včelstvy využívat k efektivnímu využívání včelí pastvy v jednotlivých ročních obdobích. Přemisťování včelstev zajistí opylování zemědělských plodin i využití včelí pastvy v přírodních ekosystémech, a to od předjí až do podletí. Peníze vynaložené na tuto činnost tedy prospívají nejen včelařství, ale také zemědělství, ovocnářství a biodiverzitě krajiny. Maximální výše dotace bude 200 tisíc korun, míra kofinancování chovatele včel 20 procent.

Opatření na analýzu včelích produktů popisuje podmínky pro poskytnutí dotace na analýzu včelích produktů, kterou provádějí akreditované laboratoře. Například fyzikálně-chemický rozbor medu bude podporován dotací ve výši 1300 korun nebo stanovení pylového profilu medu dotací ve výši 600 korun. V České republice je podle aktuálních údajů celkem 65 752 včelařů, kteří se starají o 716 285 včelstev. Dříve mohli včelaři čerpat přibližně 65 milionů korun ročně, v současnosti je to 110 milionů ročně.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Český svaz včelařů