Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vymyslet a rozvíjet strategii pro Farmu Třebešov, to je plán do budoucna

23. 2. 2023

page.Name
První žně s využitím nové posklizňové linky. To shodně považují za jeden z nejdůležitějších okamžiků loňského náročného roku Libor Burian ml., ředitel Farmy Třebešov na Rychnovsku, a agronom Jiří Vrána. „Do budoucna bychom chtěli posklizňovou linku využívat tak, abychom mohli tady v okolí zajistit výkup pro malé soukromé zemědělce, kteří by své komodity nemuseli vozit jinam, ale k nám,“ prozradil ředitel.

Máme za sebou turbulentní rok 2022 doprovázený ekonomickou a energetickou krizí. Jak se s ním vypořádala vaše divize?
Libor Burian ml.: Potěšilo nás, že minulé žně byly suché, plodiny jsme tedy nemuseli sušit a mohli je hned uskladnit v naší nové posklizňové lince. Sušili jsme pouze kukuřici, sóju, které to vyžadují, protože se sklízejí na podzim. V tomto případě samozřejmě došlo k většímu odběru plynu. Nějaké další vážnější problémy ale nenastaly, a to ani u výkupu zvěřiny. Spíše se to dotklo odbytu.
Jiří Vrána: Ekonomická krize nám ukázala, že dnes není jednoduché obchodovat komodity, protože jejich ceny jsou nestabilní, což představuje určitý problém. To se týká i nákupu nafty, kde jsou ceny také jako na houpačce. Z minulého roku se máme co učit, ale nemyslím si, že bychom ten letošní nezvládli.

Museli jste překonat nějaké zásadní překážky?
JV: Problém byl v nákupu umělých hnojiv a prostředků na ochranu rostlin. Běžná praxe byla, že se na začátku roku nastavily ceníky, které platily po celý rok. V letošním roce to bylo jinak a řada firem změnila ceníky.
LB: Samozřejmě jsme letos museli řešit spoustu nestandardních situací, ať v nákupech, tak i zasmluvnění cen. Ale nebyla situace, s kterou jsme si neporadili.

Které okamžiky minulého roku byste vypíchl jako úspěšné? Co se vám podařilo podle vašich představ?
LB: Vzhledem k tomu, že nová posklizňová linka měla o minulých žních premiéru a obsluha se ji učila ovládat, věřím, že příští žně budou ještě lepší a budeme už ve všech směrech vědět, jak na to.
JV: Za největší úspěch považuji, že to byly první žně s novou posklizňovou linkou, takže jsme komodity nemuseli odvážet jinam a tím jsme schopni uskladnit celou naši sklizeň.

A naopak, kde vidíte rezervy?
LB: Do budoucna bychom chtěli posklizňovou linku využívat tak, abychom mohli tady v okolí zajistit výkup pro malé soukromé zemědělce, kteří by své komodity nemuseli vozit jinam, ale k nám. Také bychom chtěli vytvořit laboratoř na kontrolu kvality.
JV: Rovněž se chceme zaměřit na obchodování s komoditami, kde máme ještě rezervy.

Panuje u vás v divizi podnikatelská jistota, nebo zároveň vnímáte určitá rizika spojená například s inflací?
JV: Rizika, i když ne přímo spojená s inflací, vnímáme. Pro nás zemědělce je větší riziko státního nastavení dotačních titulů. Inflace nás samozřejmě ohrožuje v oblasti úvěrů, ale největší riziko je pro nás stát, který řídí dotační systém do zemědělství. Pro následující roky je to pro nás jedna z největších výzev, protože se zcela mění dotační politika v České republice. Farma Třebešov bude brát o něco nižší dotace, což je už jisté, ale co jisté není, jaký bude řád, který je doprovází. Vše bude navíc obnášet obrovské množství administrativní práce.

Jsou výroba a obchod ve vašem případě stabilní?
LB: Není, samozřejmě záleží na tom, jaký ten rok je.
JV: Kolísáme výnosově, protože vždy záleží na počasí. Ceny určuje trh.

Jste spokojeni s ročním obratem tržeb v minulém roce?
JV: Vzhledem k tomu, že loni byly skvělé výnosy ve vysokých kvalitách, jako zemědělská společnost jsme spokojeni.
LB: Do budoucna bychom byli rádi za nějakou přidanou hodnotu, abychom naše komodity mohli zužitkovat v dalších odvětvích.

Často se mluví o energetické soběstačnosti a MATRIX v této souvislosti v posledních letech investoval do alternativních zdrojů. Do jaké míry využíváte?
JV: Zvažují se stavby bioplynových stanic. I tuto cestu sledujeme ani ne z hlediska výroby elektrické energie, jako výroby plynu, což je do budoucna výzva.

Jdete také cestou digitalizace? V čem je pro vás přínosná?
JV:
Dnešní zemědělec se už bez digitalizace neobejde. Podávání žádostí, jednání s úřady, to vše již probíhá digitálně. Určitě to zrychluje všechny procesy. Farma Třebešov má k dispozici techniku, jako třeba traktory, vybavené GPS navigací.

Ani rok 2023 nebude jednoduchý. Co vás v něm čeká a nemine?
LB: Chceme vymyslet a dále udržovat strategii pro Farmu Třebešov. Musíme si v této souvislosti určit cestu, kterým směrem budeme farmu dále rozvíjet.
JV: Letošní rok nám ukáže, jak si česká vláda bude představovat zemědělství v republice a co všechno po nás bude vyžadovat.

Mohli byste představit své plány? Čeho byste chtěli dosáhnout?
LB: Určitě se budeme snažit do dvou let dobudovat středisko v Uhřínovicích.
JV: Měly by se tam vytvořit laboratoř na odebírání vzorků, samoobslužná váha a udělat terénní úpravy.

Máte recept na to, jak čelit případným krizovým okamžikům?
JV: Neztrácet hlavu a jít pořád dál. Zemědělství je specifické v tom, že v létě zasejeme, ale sklízíme až za rok s nejistým výsledkem. Krize tedy přicházejí, musíme však věřit, že vše dobře dopadne. Jsou věci, jako například počasí, které ale neovlivníme.

Co byste v novém roce rád vzkázal zaměstnancům divize a obchodním partnerům?
LB: Jsem velmi rád, že zaměstnanci vykonávají dobrou práci a budou v ní pokračovat i nadále. Partnerům bych chtěl vzkázat, aby nám zachovali přízeň a mohli jsme stále využívat jejich služby ve všech oblastech zemědělství.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Farma Třebešov