Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

Beskyde, Beskyde, kdo po tobě 50 let ide? Výstava k půlstoletí největší CHKO v zemi

22. 9. 2023

Beskyde, Beskyde, kdo po tobě 50 let ide? Výstava k půlstoletí největší CHKO v zemi 9 snímků
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy, největší v České republice, která byla založena v roce 1973, v letošním roce slaví 50. výročí. V této souvislosti se v sálech zámku ve Frýdku – Místku koná výstava Beskyde, Beskyde, kdo po tobě 50 let ide.

Tato expozice představuje fenomény tohoto území včetně zajímavých druhů, stejně jako zásadní změny, které jej v posledním půlstoletí letech formovaly. Pomocí prezentace aktuálních problémů ochrany přírody návštěvníkům přibližuje, čemu se Správa CHKO věnuje. Zároveň je přiměje k zamyšlení, zda jsou současná omezení, která pociťují nejen obyvatelé, ale také návštěvníci oblasti, přínosná pro zachování místního přírodního a kulturního dědictví.

Součástí vernisáže výstavy za účasti Márie Jagnešákovej, ředitelky Múzea P. O. Hviezdoslava ve slovenském Dolnom Kubíne, byl křest nové muzejní publikace Spájajú nás Beskydy. Součástí této výstavní události budou i další doprovodné akce. Dnes mohli zájemci využít příležitosti a vypravit se s vedoucím exkurze Jiřím Lehkým ze Správy CHKO Beskydy na Lysou horu a Ostravici.Ve středu 27. září v 16 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy v doprovodu Vojtěcha Bajera z Českého svazu ochránců přírody Salamandr. Opět ve středu, ale 11. října, je v 16 hodin na programu další komentovaná prohlídka, tentokrát s Janou Tkáčikovou z Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Doprovodný program vyvrcholí ve středu 22. listopadu přednáškou Františka Jaskuly ze Správy CHKO Beskydy nazvanou 50 let CHKO Beskydy. Výstava potrvá do neděle 26. listopadu.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: M. Běčáková