Čtvrtek

22. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Děkujeme, že odnášíte odpadky! Výjimkou je stále vrchol Sněžky

2. 9. 2023

page.Name
Končí letní prázdniny a s nimi hlavní část letní turistické sezóny v nejvyšších českých horách. Správa chráněné krajinné oblasti Krkonoše (KRNAP) je potěšena, že letos jsou návštěvníci mnohem pořádnější než v minulosti, protože najít pohozený odpadek vedle turistické cesty je ojedinělé.

Výjimkou je ale vrchol a přilehlé okolí Sněžky, kde se návštěvníci nezdráhají použít jako odpadkový koš prakticky cokoliv, například přepravní vak na stavební materiál nebo míchačku firmy, která zde buduje lavičky pro turisty. Několik let trvající snaha Správy KRNAP a dalších partnerů předat veřejnosti myšlenku, že co si do hor přináším, to si z nich také odnáším, zdá se, přináší své ovoce. Místem, kde to stále ještě nefunguje, je vrchol Sněžky.

„Při našich každodenních službách na vrcholu vždy nasbíráme jeden, často ale i několik pytlů odpadků. Většina z nich má polské etikety,“ uvedl Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP. Mnozí návštěvnici neexistenci odpadkových košů na vrcholu kreativně řeší tím, že jako „odpaďák“ využívají jakýkoli možný prostor. Ať už to je železná trubka, kterou používají jako popelník, nebo míchačka, jejíž buben jsou schopni během hodiny naplnit odpadky. Stavební firma pracující na Sněžce musela dále řešit po okraj naplněné přepravní vaky na stavební materiál.

„Děkujeme všem, kteří pochopili, že Krkonošský národní park je především přírodou, kde není možné očekávat nainstalované odpadkové koše jako v parku ve městě nejen kvůli problematice a nákladnému svozu, ale také kvůli rozfoukávání odpadků větru a jejich roznášení zvířat a ptáků. Ostatní návštěvníky prosím, aby i oni své odpadky z hor laskavě odnášeli,“ říká mluvčí.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP