Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Den za obnovu lesa už za několik dní vypukne na osmi místech v zemi

19. 9. 2023

page.Name
Jde o největší celostátní lesnickou akci pro veřejnost. Řeč je o Dni za obnovu lesa, kterou Lesy České republiky pořádají v sobotu 23. září od 10 do 16 hodin ve všech regionech. Na osm míst v zemi tradičně přijdou tisíce lidí. Chtějí se podílet na obnově lesů, ale taky strávit příjemnou sobotu v přírodě, s rodinou nebo přáteli. A to se docela jistě podaří i letos.

„Budeme s lidmi v lese za každého počasí. Nejde nám o počet sazenic v zemi ani o zalesněné hektary, ale o setkání, při kterém se spojuje práce s poznáním, a o dobrý pocit,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. S ním se mohou lidé potkat ve středočeské Vráži, kam s dětmi dorazí i ministr zemědělství Marek Výborný.

Program se na každém místě mírně liší, ale všude bude rozhodně co dělat a čím se potěšit. Třeba dětskými lesními hrami, pohledem na sovy a dravce či zvířata ze záchranných stanic nebo tažné koně při práci v lese. Houbaři ocení mykologickou poradnu, ostatní například ukázky loveckých zbraní nebo historických motorových pil či lesnické techniky.

Někde stromolezci seberou semena přímo v korunách stromů, všude mohou návštěvníci ochutnat zvěřinu. Výletníci dostanou tipy od Klubu českých turistů a dozvědí se od záchranářů leccos o bezpečnosti v přírodě. Někdo si třeba zkusí změřit kmeny, jak to dělají lesníci a tak dále. Organizátoři doporučují pracovní rukavice, oděvy i obuv, sazenice různých dřevin i nářadí bude připravené.

Co lokální tipy? Na Ševětíně určitě nepřehlédnete harvestorový trenažer nebo mobilní laboratoř Akademie věd ČR zabývající se škodlivým hmyzem. V Podkomorských lesích u Brna se můžete povozit na poníkovi nebo drožkou. Na Vysočině si „potěžkáte“ orla nebo malou sovičku. Na Dymníku si po skončení programu můžete zahrát fotbalgolf. Blatenský vrch přímo vybízí k návštěvě místních unikátních rašelinišť. V Klokočůvku u Oder přijďte fandit na současných závodech seriálu Kolo pro život. Více čtěte zde: www.sazimelesynovegenerace.cz .

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Lesy ČR