Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Historicky první běh v ústecké zoo podpořil divoké koně v milovické rezervaci

1. 9. 2023

page.Name
Výtěžek z historicky prvního benefičního běhu Proběhni si zoo areálem Zoologické zahrady v Ústí nad Labem věnovala tato instituce rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

V pastevní rezervaci pomohli koně a další velcí kopytníci obnovit luční biotopy a umožnili návrat řady vzácných druhů rostlin a živočichů. Funkce tak zvaných velkých spásačů zde kromě zubrů a praturů zajišťují exmoorští koně, kteří se v anglickém Exmooru na Britských ostrovech vyskytují po staletí ve volné přírodě a své podobě nejlépe odpovídají i původním divokým koním kontinentální Evropy.

„Volba tohoto projektu nebyla náhodná. Má přímou vazbu na nově chovaný druh v ústecké zoo, koně Převalského,“ uvedla vedoucí zoologického oddělení Petra Padalíková. Zoo Ústí nad Labem zahájila chov koní Převalského koncem letošního června, kdy do výběhů dorazily první dvě samice z chovné stanice v Dolní Dobřejově. Stala tak jednou z pěti českých zoologických zahrad, které nyní tento druh chovají.

„Každý chovaný druh v zoo je jakýmsi ambasadorem osudů zvířat ve volné přírodě a na to bychom rádi do budoucna upozorňovali. Naším cílem je udělat z benefičních běhů tradici a díky druhům chovaným v lidské péči podporovat naše ochranářské projekty ve volné přírodě a tím i ochranu světové biodiverzity v místech jejich přirozeného výskytu,“ vysvětlila ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková.

Milovická rezervace se díky spolupráci ochránců přírody s vědci stala vlajkovým projektem návratu velkých kopytníků do české krajiny. „Udržovat tyto pastviny není jednoduché, je to vlastně takový běh na dlouhou trať. Jsem velmi potěšen, že výtěžek z prvního benefičního běhu areálem ústecké zoo míří právě sem,“ ocenil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR, které je spoluzakladatelem a odborným garantem milovické rezervace.

Zatímco divocí kopytníci v rezervaci nepotřebují prakticky žádnou péči, obrovské prostředky si při záchraně přírody v milovické rezervaci vyžádalo zejména odklízení černých skládek, stavební suti a jiných pozůstatků po armádě, likvidace invazních rostlin nebo omezování expanzivních křovin zarůstající krajinu.

„Ústecké zoologické zahradě bych chtěl velmi poděkovat. Podpory si vážíme o to více, že ani zajišťování provozu a rozvoje zoologické zahrady není jednoduché a zoo má řadu vlastních projektů, kde by mohla tyto finanční prostředky využít. O to je pro nás tato pomoc cennější,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

„Běh v zoo byl naprosto perfektně organizačně zmáknutý! Výborná zážitková trať, kde bylo stále na co koukat, průběh areálem zoo neměl konkurenci, všichni si ho užili. Děti byly nadšené z dětské trasy a účastnické medaile jsou krásnou vzpomínkou na originální závod,“ hodnotí běh vítězka kategorie žen Zuzana Kotěšovcová, která má s organizováním a propagací běhů velké zkušenosti.“

„Radní pro zoologickou zahradu Eva Nováková si myslí, že i přes ranní déšť se akce vydařila. „Chladnější dopoledne vlastně bylo po předchozích vedrech k běžcům milosrdné. Atmosféra byla úžasná. Jsem potěšena, že zahrada pořádá takové akce, které návštěvníky zoo ještě více sbližují. Město bude zahradu i v dalších aktivitách nadále podporovat,“ ubezpečila.

Víkendový běh byl určen pro profesionální i rekreační běžce v dospělé a dětské kategorii. Organizátoři z ústecké zoo pro běžce v hlavním závodě pro dospělé připravili velmi náročnou trasu. Běžci museli na pětikilometrové trati zvládnout přírodní terén Mariánské skály a hlavně obtížný svažitý terén areálu zoologické zahrady, který má převýšení téměř 100 metrů.

Nejrychlejším běžcem a absolutním vítězem hlavního závodu se stal Petr Zuda s časem 18.30 minut, vítězství v kategorii žen vybojovala Zuzana Kotěšovcová časem 23.01 minut. Na start dětského závodu na 600 metrů, jehož trasa vedla symbolicky kolem výběhu koní Převalského, ale i do náročného stoupání u pavilonu Asijský prales, vydalo 52 dětí ve věku 3 až 15 let. Kategorii nejmenších závodníků (3–5 let) vyhrála Viktorie Kiebelová, kategorii starších (6–9 let) zvládla rychleji Tereza Trapková v juniorské kategorii (10–15 let) běžel rychleji Josef Svoboda.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina