Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kadeřníci pomáhali s obnovou lesa, letos pod názvem Staňte Se Strážci Lesa!

25. 9. 2023

page.Name
V ochranném pásmu přírodní rezervace Polom v Železných horách sešlo téměř 60 kadeřnic a kadeřníků z různých koutů České republiky, aby pomohli se založením druhově pestrého lesa. Tuto již tradiční akci letos pod názvem Staňte Se Strážci Lesa!, zastřešuje společnost Hair Servis a italský výrobce vlasové kosmetiky Davines ve spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory a Lesy České republiky.

Kadeřníci zajistili finanční prostředky ve výši více než 100 tisíc korun na nákup 3500 kusů sazenic jedle bělokoré a podařilo se jim vlastními silami vysadit téměř 1700 kusů. Výsadba se uskutečnila na předem připravených oplocených plochách po těžbě smrků napadených kůrovci. Poprvé zde kadeřníci jedli vysazovali v roce 2017 a od té doby se jim v okolí „pralesa“ Polom podařilo vysadit několik tisíc stromků.

Tím výrazně pomhli návratu původních dřevin a tvorbě odolné přírodního lesa, který bude obklopovat jednu z nejcennějších lesních rezervací. Zbytek jedlí bude vysazen v průběhu října. V ochranném pásmu „pralesa“ s rozlohou 55 hektarů přibude další jeden hektar jedle, která nahradí odumřelý smrk.

Přírodní rezervace Polom se nachází nedaleko obce Horní Bradlo v CHKO Železné hory a byla vyhlášena v roce 1933 na ploše zhruba 20 hektarů. Skládá se z částí Velký a Malý Polom. Jejím účelem je ochrana zbytků původních jedlobukových lesů. V roce 2009 byla vyhlášena nově včetně ochranného pásma na ploše 55 hektarů. Ochranné pásmo obklopuje obě části rezervace a jeho účelem je chránit lesy v přírodní rezervaci před nepříznivými vlivy z okolí.

Lesy v ochranném pásmu, stejně jako většina lesů v Železných horách, byly po kalamitě bekyně mnišky ve 20. letech 20. století vysazeny uměle smrkem. Po 100 letech byly tyto lesy opět zničeny, tentokrát lýkožroutem smrkovým. Od roku 2011 je smrk v ochranném pásmu cíleně postupně nahrazován jedlí, bukem, javorem klenem a jilmem horským. Dnes je tu již téměř 20 hektarů mladých listnáčů a jedle.

(hyš-ak)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Železné hory