Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

22°

Svátek má

Lesy České republiky vyhlásily pro nabídky zájemců lesnický tendr

18. 9. 2023

page.Name
Tendr na provádění lesnických činností a prodej dřeva dnes vyhlásily Lesy České republiky. Nabídky mohou zájemci podávat do 17. října. Předpokládaná hodnota soutěžených pěstebních a těžebních prací činí 5,2 miliardy korun. V 60 zakázkách se soutěží o provádění prací včetně prodeje dříví v letech 2024 až 2028.

Jde o těžbu 5,1 milionu metrů krychlových dříví na 278 tisíc hektarech lesa, ročně asi 1,2 milionu metrů krychlových dříví, a obnova 8,5 tisíce hektarů lesa, ročně asi dvou tisíc. „Postupně se vracíme k běžnému hospodaření, a tedy i osvědčenému senátnímu systému, ve kterém soutěžíme pětinu spravovaného území. Smlouvy budou pětileté, dvouleté, ale i roční, jak to vyžaduje situace a podmínky v konkrétních lokalitách,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR. Zakázky se člení do tří kategorií. Osmnáct z nich je zaměřených na provádění lesnických činností bez prodeje dříví, 39 na provádění lesnických činností s prodejem dříví a tři jsou spojené s pěstebními pracemi. Strukturou nastavení dává tendr větší šanci malým a středním firmám.

„Snažíme se tak přispět k naplňování závazku vlády, která se v programovém prohlášení hlásí k podpoře malých a středních lesnických společností. Proto jsme připravili více menších zakázek,“ dodal Šafařík. Nejvíce, tedy pětačtyřicet zakázek, bude pětiletých, dvanáct dvouletých, jedna zakázka bude čtyřletá, jedna tříletá a jedna roční. Odkazy na jednotlivá uveřejnění naleznete zde:
https://lesycr.cz/o-nas/komplexni-smlouvy/lesnicke-zakazky-2024/

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Lesy ČR