Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Mimořádná podpora pro zemědělce se zvýší o 80 na 243 milionů korun

28. 9. 2023

page.Name
Vláda projednala návrh ministerstva zemědělství na mimořádnou pomoc pro české zemědělce. Ještě letos dostanou navíc národní dotaci ve výši 80 milionů korun, a to k více než 163 milionům, které už mají zajištěny ze zdrojů Evropské unie. Mimořádná pomoc dosáhne asi 243 milionů korun.

Mimořádné pomoci od ministerstva zemědělství se dostane odvětví, která jsou kvůli drahé energii, krmivu a hnojivu a situaci na trhu v nevýhodné pozici. Celkem 243 milionů korun je připraveno pro pěstitele ovoce, zeleniny, chmele a pro chovatele dojnic. Podle ministra zemědělství Marka Výborného je cílem zlepšit postavení pěstitelů a chovatelů na evropském trhu tím, že jim bude včas vyplacena podpora, jak to umožnila Evropská unie.

„Snahou je, aby se tímto okamžitým opatřením zamezilo dalšímu zhoršení situace v zemědělských odvětvích, které nyní čelí problémům, tedy v ovocnářství, zelinářství, sektoru chmele a chovu dojnic. Peníze vyplácíme zemědělcům do konce ledna příštího roku,“ řekl ministr zemědělství. Ke třetímu evropskému rozpočtu mimořádné finanční podpory pro zemědělství, ve kterém Česká republika získala více než 163 korun, budou z národního rozpočtu přidány další peníze, konkrétně 80 milionů korun. S evropskou pomocí je to dohromady asi 243 milionů korun.

Mimořádná podpora by měla být pro chovatele částečnou kompenzací za dotační programy směřující na zlepšení životních podmínek v chovu skotu zrušené kvůli nutným úsporám státního rozpočtu. Rozhodnutí o tom, kam bude směřovat mimořádná dotace, je podložené rozborem aktuální situace, a tím, kde bude efektivní a zároveň nejvíce potřebná. Podporu bude vyplácet platební agentura ministerstva zemědělství Státní zemědělský intervenční fond.

Evropská komise již uvolnila celkem tři balíčky finančních podpor, které byly určeny na kompenzaci obtížné situace v zemědělství. Loni dostali zemědělci v zemi jako mimořádnou pomoc 831 milionů korun z národního i evropského rozpočtu. Kladně bylo vyřízeno více než 2,5 tisíce žádostí chovatelů prasat, drůbeže a dojnic i pěstitelů brambor a jablek. Dotace zemědělcům pomohla snížit škody způsobené zvýšením cen vstupů, jako byly ceny energií, krmiv a pohonných hmot.

Druhý balíček od Evropské komise byl určen na komplikovanou situaci v pěti členských státech u hranic s Ukrajinou. Ty se potýkaly se zvýšenými dovozy některých zemědělských komodit z Ukrajiny, které způsobovaly narušení na vnitřním trhu. Třetí balíček pomoci v celkové výši 330 milionů EUR je určen pro zbývajících 22 států EU.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto