Mozaiková seč je šetrná k přírodě a živočichům, kteří v ní žijí
1. 9. 2023
Díky neposečeným „ostrůvkům“ má zejména hmyz možnost přesunout se z posekaných ploch a v těch neposekaných najít útočiště, potravu a klid pro rozmnožování. Benefity ale získávají i ptáci a drobní savci. V sousední Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les je mozaiková seč nezbytná pro udržení populace hnědáska chrastavcového, který žije na místních Kounických loukách. Kosení, tedy seč, je a bylo neoddělitelné od pastvy. Na pastvinách a lukách hospodáři oba způsoby pravidelně střídali. Dnes je toto pradávné pravidlo spíše vzácností a starost o louky i pastviny prošla výraznou změnou.
Tradičně bylo sečení prováděno pomocí kosy. Nejčastěji šlo o mozaikovou seč, tedy takovou, kde jsou jednotlivé části pozemků koseny v různých intervalech. Tento postup je šetrný k přírodě, dává zvířatům šanci se přesunout do jiné, nesečené části celku. Kromě toho kosa, zanechává použité rostliny v celku, čímž jim dává možnost vysemenění během sušení.
Dnes s kosou seká a umí málokdo. I když jde již o techniku zařazenou téměř mezi lidová řemesla, i dnes v Českém středohoří najdeme nadšence, kteří udržují některá stanoviště právě kosením. Člověku dnes při sečení pomáhají spalovací nebo elektrické motory. Podobný efekt, jako klasická kosa, byť s nesporně větším hlukem, mají strunové kosy a lištové sekačky. Oba stroje sečou byliny v různé výšce a použité je zachovávají v celku. i když s nerovným střihem stébla. Zvířata sice plaší, ale obezřetný sekáč s nimi dokáže zacházet tak, aby živým tvorům neublížil.
Bohužel, seče jsou dnes nejčastěji prováděny rotační sekačkou taženou za traktorem. Probíhají na vybraných loukách, často příliš intenzivně, většinou vysokou rychlostí a dokonce třikrát do roka. Toto intenzivní kosení vůbec nerespektuje období vyvádění mláďat. Navíc, zemědělci nezřídka sečou louky špatným způsobem.
Postupují od kraje do středu, protože tímto způsobem šetří čas, palivo a zbytečně neválí trávu. V důsledku však vytvářejí past na zvířata, prchají před nebezpečím do vyššího porostu. Sečení rotační sekačkou vyžaduje cit. Je třeba brát v potaz regeneraci porostů i živočichů, pro které jsou louky domovem. Ideální je kosit louky až poté, co zvířata vyvedou svá mláďata, dále po zónách a ideálně od středu tak, aby zvířata mohla prchnout do okolní krajiny.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: L. Benešová