Na Frýdlantsku se narodila vlčata, šelmy se vrací do české krajiny
27. 9. 2023
Od roku 2018 se dobrovolníkům v těchto oblastech daří pravidelně získávat věrohodné důkazy o trvalém pohybu vlků, ať už jde o stopní dráhy či trus. V roce 2019 a 2020 se tyto důkazy potvrdily jasnými záběry vlků z fotopastí a opakovanými nálezy stopních drah.
Z letošních záběrů vyplývá, že se na Frýdlantsku pohybují minimálně čtyři dospělí jedinci a sedm vlčat. Další nejbližší smečka se nachází v Jizerských horách, přičemž obě vlčí území jsou přeshraniční a zasahují nejen na území České republiky, ale také sousední Polska, kde je vlk stejně jako u nás celoročně chráněný.
Aby nedocházelo ke škodám na domácích zvířatech, měli by chovatelé svá stáda zajistit kvalitním elektrickým ohradníkem, případně dobytek na noc zavírat do košárů či chléva nebo zvážit pořízení pasteveckých psů vhodného plemene. Nové je možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka. Chovatelé mají také nárok na kompenzaci škod v případě vlčího útoku. Více informací o vhodném zabezpečení je k dispozici na webu www.ochranaovci.cz a e-mailu info@ochranaovci.cz.
Podle Kristýny Fridrichové, koordinátorky Vlčích a Rysích hlídek na Liberecku, to, že se potvrdilo reprodukci vlčí smečky na Frýdlantsku, je dalším důkazem toho, že vlci jsou přizpůsobiví tvorové a dokážou žít iv lidmi pozměněné krajině. „Nyní je na člověku, aby si na trvalý výskyt vlka na našem území opět zvykl a nejenom svá stáda, ale třeba i zbytky potravin v blízkosti lidských sídel. Jen tak může soužití s velkými šelmami, které se do naší krajiny vracejí, fungovat,“ řekla.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hnutí DUHA