Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Na Radhošť konečně suchou nohou, turisté využijí nový dřevěný chodník

22. 9. 2023

page.Name
Letitá nepříjemnost a důvod k brblání nespokojených turistů. To byla rozsáhlá „bažina“ na hřebenové cestě mezi Radhoštěm a Velkou Polanou. To už je naštěstí minulostí. Na začátku září zde byl totiž vybudován tak zvaný poválkový chodník.

Turisté již tedy nemusí hledat alternativní cestu houštinami, aby se přes tento kritický úsek dostali. Nový, zhruba 110 metrů dlouhý a dva metry široký vyvýšený dřevěný chodník byl zhotoven po dohodě Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy a Městských lesů Rožnov pod Radhoštěm. Spokojení turisté na to prakticky hned uznale reagovali na sociálních sítích. Jde o jednu z hlavních beskydských hřebenovek, která v tomto úseku vede po hranici Národní přírodní rezervace Radhošť.

„Právě sousedství přísně chráněného území nás přimělo k jednání s lesníky a volbě tohoto technického řešení, neboť řada lidí, ať pěších či cyklistů, se mokřinám vyhýbala a nerespektovala omezení vstupu do rezervace,“ řekl Jaroslav Műller ze Správy CHKO Beskydy. O zavezení či odvodnění mokřin naštěstí nikdo ani neuvažoval. V době, kdy se hledají možnosti, jak vodu v krajině zadržet, to prostě nebylo na pořadu dne.„Navíc mokřina, kterou občas projede lesní traktor či cyklista je kupodivu velmi zajímavým místem pro obojživelníky, například kuňky žlutobřiché či čolky,“ dodal Műller. Finanční prostředky na tuto akci byly poskytnuty z dotačního titulu NPO-POPFK - Národní plán obnovy - Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jaroslav Műller