Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Při Dni za obnovu lesa lidé na osmi místech v zemi vysadili 29 tisíc stromků

24. 9. 2023

page.Name
Rodinný, přátelský, pracovní a příjemně podzimní byl čtvrtý ročník Dne za obnovu lesa, který se včera konal na osmi místech v zemi. Na akci Lesů České republiky dorazilo v Čechách i na Moravě 5200 lidí, kteří vysadili 29 tisíc stromků, především buků, dubů, lip, jedlí a smrků. Počasí bylo zářijově krásné, takže žádný z účastníků určitě nelitoval času ani umazaných rukou od hlíny.

Pracovní i poznávací byl program, který se v každé z osmi lokalit mírně lišil. Na pasece ve středočeské Vráži s rodinou vysadil desítky stromků ministr zemědělství Marek Výborný.„Děkuji organizátorům a všem, kteří se zapojili do obnovy lesů. Dnes to ale zdaleka nebylo jen o sázení. Dostali jsme skvělou příležitost poznat práci lesníků a lidí, kteří v lesích pracují a starají se o ně. Zejména těm chci poděkovat,“ řekl.

Kromě zalesňování, tedy pracovní části dne, byli na většině míst profesionální dřevorubci, lidé si prohlédli lesnickou techniku ​​a vyzkoušeli si i přibližování dříví s tažným koněm. Děti poznávaly stopy zvěře, s rodiči zkusily střelbu ze vzduchovky nebo laserové pistole. Klub českých turistů potěšil svými hrami i tipy na výlety, záchranáři úžasným programem, který pobavil, poučil a zaujal naprosto každého včetně lesníků. Ve středočeské Vráži vzbudil nejednou potlesk. Někteří účastníci si zkusili změřit kmeny nebo hodit sekerou, mnozí ochutnali zvěřinu. Slyšet bylo lesnické troubení a vidět po celý den spokojené lidi, kteří udělali něco pro krajinu i pro sebe a svou rodinu, protože byli spolu.

„Lidé přicházeli už hodinu před začátkem, všude se přirozeně zapojovali do práce a zajímali se o všechno, co děláme, a to je s dobrým pocitem z povedeného dne asi to nejdůležitější,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Akce se poprvé konala v roce 2019, následující ročník kvůli covidu podnik zrušil. Loňských 6,5 tisíc návštěvníků vysadilo na 13 místech v zemi 34 tisíc sazenic.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR