Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Šumava má Smetanovu Vltavu, Krkonoše mají Vejnarovo Labe

27. 9. 2023

Šumava má Smetanovu Vltavu, Krkonoše mají Vejnarovo Labe 12 snímků
Koncertem ve vrchlabském klášterním kostele sv. Augustina vyvrcholilo turné trubačů Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a žáků, pedagogů a hostů ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí po krkonošských kostelích.

Závěrečný koncert byl zároveň vyvrcholením celého cyklu, který ukončila světová premiéra skladby vrchlabského hudebního skladatele Aleše Vejnara s názvem Labe. Diváky ve zcela zaplněném kostele přivítal ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch, který hned na začátku upozornil, že Krkonoše jsou velmi drsné hory. „Chrání nás před studenými větry daleko ze severu a klima je mnohem tvrdší, než ve stejných nadmořských výškách v Alpách. Přesto člověk tento ostrůvek tundry uprostřed Evropy osídlil a více než 500 let ho výrazně ovlivňuje,“ řekl.

Podle něj nejen pozměnil lesy, vytvořil krásné květnaté louky, vznikla tam svérázná lidová architektura, ale i něco v nehmotného, ​​bez čeho by lidé v těchto drsných horských podmínkách nepřežili. „A to je pospolitost a dobré sousedství. Můžete být výborný řemeslník, můžete být hospodářem v nejvyšších polohách Krkonoš, ale nejste-li dobrý člověk, a nejste schopen dobrého sousedství a pospolitosti, hory vám to vrátí. Oslavy 60. výročí Krkonošského národního parku, které připadají na letošní rok, jsme proto pojali jako oslavu dobrého sousedství, jako oslavu domova,“ uvedl ředitel.

Vrcholem večera byla skladba vynikajícího muzikanta Aleše Vejnara. Jeho Labe bylo původně zamýšleno jako první věta velkého mezinárodního projektu, který organizoval Konzervatoř G. Ph. Telemanna v Magdeburgu v čele se Stephanem Schuhem. Dvě české a tři německé umělecké školy měly za úkol zkomponovat každou jednu větu do velké kompozice s názvem Labe – jak krásná je naše řeka a společně dílo představit na koncertě v Hamburku.

K realizaci nikdy nedošlo, ale my máme hotovou první větu díla! Rádi jsme využili příležitost ke světové premiéře díla popisujícího svými čarokrásnými tóny a zvukomalbou cestu řeky od pramene k nám do Vrchlabí. Nechť nám díky této skladbě v srdcích zůstanou vzpomínky na výjimečný koncert, na krásu naší řeky a krkonošské krajiny, kterou Labe pomohlo vytvořit. Nikdy nepřestávejme chránit naši přírodu, naše hory, náš domov. Pokud my nezapomeneme na hory, hory nezapomenou na nás!“ sdělil Radek Hanuš, ředitel ZUŠ Karla Halíře Vrchlabí.

Hudební podvečery v kostele, jak se celý cyklus šesti koncertů jmenoval, se skládal z vystoupení trubačů a trubaček Správy KRNAP. „Lesnice a borlice trubačů Správy KRNAP nezazněly v krkonošských kostelích náhodou. Připomněly jednu lesnickou tradici Krkonošského národního parku, takovou, která není tak zřetelná v jiných národních parcích v u nás,“ dodal Böhnisch. Na ně vždy navázali hudebníci z vrchlabské ZUŠ Karla Halíře.

Nejinak tomu bylo i nyní, kdy posluchači mohli po trubačích vyslechnout Beethovenova Ódu na radost v podání dětského sboru a orchestru osmi národností, symfonickou úpravu lidových písní a zejména světovou premiéru velkolepé skladby Labe. Záznam koncertu Správa KRNAP plánuje umístit na internetové stránky.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP