V samém srdci Chráněné krajinné oblasti Brdy se objevují vlci
14. 9. 2023
Pro lesy v Brdech je přítomnost vlků určitě dobrá zpráva. Živí se totiž především prasaty divokými, srnci či jeleny, kteří doslova spásají mladé stromky a působí tím velké škody lesníkům i zemědělcům. Přemnožená spárkatá zvěř tvoří přes 90 procent vlčího jídelníčku. Přítomnost vlků tedy může znamenat i pestřejší a druhově bohatší lesy.
Domovský okrsek vlka – teritorium – bývá až několik set kilometrů čtverečních velký. Zejména mladí jedinci jsou schopni urazit i stovky kilometrů při hledání místa, kde by se mohli usadit. Vlci se často pohybují i v turisticky hojně navštěvovaných oblastech, jako je Šumava, přímá setkání jsou ale spíše vzácností. Při pobytu v přírodě by lidé měli mít své psy na vodítku a neměli by po sobě zanechávat odpadky a zbytky jídla.
Pro českou krajinu jsou podle ochránců přírody potřeba nejen hospodářská zvířata, která ji pomáhají udržovat, ale také vlci jako vrcholoví predátoři. Chovatelům hospodářských zvířat proto doporučují, aby svá stáda před velkými šelmami preventivně zajistili. Na to stát poskytuje dotace, chovatelé mají také nárok na náhradu škody v případě vlčího útoku.
„Víme, že přítomnost vlků znamená pro chovatele komplikace, právě proto jim stát poskytuje podporu. Nově je možné v důsledku opakovaného výskytu vlka žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření. Ta představuje částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy, tedy například plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy,“ uvádějí ochránci přírody.
Informace o vlcích, vhodném zabezpečení stád i možností podpory pro chovatele naleznete na www.navratvlku.cz
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: AOPK ČR