Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

V září netopýři opět září, přesvědčit se o tom lze při dvou netopýřích nocích

4. 9. 2023

page.Name
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) společně se Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Slavkovský les pořádají o víkendu 8. a 9. září dvě netopýří noci. V Karlovarském kraji mají zájemci možnost vidět netopýry zblízka v pátek od 20 hodin u dolu Jeroným na akci určené spíše pro dospělé, nebo v sobotu od 19 hodin v Klášteře Premonstrátů Teplá, kde je připraven i bohatý program pro děti.

„Fascinují vás netopýři nebo jste třeba jen zvědaví? Na netopýří noci máte skvělou příležitost, jak se o nich něco dozvědět a prohlédnout si je pěkně zblízka tváří v tvář. Netopýři ukrývající se přes den na různých nenápadných místech, se stanou náhle nápadnými večer, když vyletí ven. Nejsnáze je můžeme pozorovat právě na konci léta, kdy se slétají při tak zvaném swarmingu, neboli „rojení“,“ zve na netopýří noci hlavní pořadatel Přemysl Tájek z AOPK, Správy CHKO Slavkovský les.

Netopýří noc  u dolu Jeroným je součástí pravidelného monitoringu počtnosti zdejších populací netopýrů, protože tento středověký důl patří k významným netopýřím zimovištím a místům rojení v Karlovarském kraji. „Před samotným odchytem do sítí, jež začíná až po setmění, je pro návštěvníky připravena přednáška o životě, zvycích a životním prostředí netopýrů. Teprve pozdě v noci lze očekávat „ulovení“ živých netopýrů do sítí a jejich kroužkování. Akce je tedy pro malé děti méně vhodná, ale spíše pro starší a dospělé s větší výdrží do noci,“ vysvětluje Tájek.

Podle něj k dolu Jeroným je možpřijet už dříve během dne. „Průvodci z Muzea Sokolov návštěvníkům při komentované prohlídce ukážou podzemí jedinečného středověkého důlního díla, kde netopýři spí,“ řekl Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov. Prohlídky jsou po 10 osobách maximálně do 17.30 hodin. Důl Jeroným leží vedle silnice mezi Krásnem a Podstráním na Sokolovsku. Přímo u něj lze parkovat. Doporučuje se vzít si s sebou vhodné příruční svítilny a teplé oblečení. „V případě příznivého počasí na odchyt, což jsou bezvětří, jasno a polojasno, bude probíhat monitoring až do brzkých ranních hodin. V případě nepříznivých klimatických podmínek, jako je vytrvalý déšť, bude akce zrušena,“ upozornil Tájek.

Rozmanitý a nabitý netopýří program je připraven pro dospělé i pro menší děti v sobotu v Klášteře Premonstrátů Teplá. „Od 19 hodin jsou pro děti připraveny netopýří hry, kde si vyzkoušejí, jaké je to v kůži netopýra, mohou si zasoutěžit o netopýří ceny a i s dospělými shlédnout film o netopýrech s unikátními záběry z jejich života. K prohlížení je na místě několika výstav s netopýří tematikou. Každých 15 20 minut bude možná speciální krátká prohlídka jedinečným podzemím kláštera,“ uvedl Tájek.

Od 20. hodiny je přednáška plná atraktivních snímků zachycujících neobyčejný život netopýrů, při lze spatřit jejich význam v přírodě i pro nás, lidské sousedy. Po soumraku se účastníci krátce projdou klášterní zahradou se speciálním ultrazvukovým detektorem, což umožní nahlédnout do světa neslyšitelných netopýřích signálů. „Největším lákadlem jsou samozřejmě živí netopýři, kteří nebudou chybět ani letos. Zhruba po 21. hodině už očekáváme ukázky prvních odchycených netopýrů ze sítí přímo od řeky. Netopýři zde nad vodou a jejím okolím loví,“ dodal Tájek.

Při příležitosti Mezinárodních nocí pro netopýry je skvělá možnost setkání lidí a netopýrů. Navštěvujete rádi hrady, zámky a další památky? Víte, že řada těchto lokalit poskytuje úkryty chráněným netopýrům? Netopýři obývají prostorné půdy a sklepy hradů, zámků a kostelů, ale i starých domů. Štěrbinové druhy netopýrů lze nalézt za dřevěným obložením chat a v dutinách stromů, avšak objevily také výhody bydlení ve sparách panelových domů. Třeba je vaším nejbližším sousedem právě netopýr a ani o tom nevíte.

„Mnoho druhů netopýrů dnes využívá úkryty v lidských stavbách či ve stromech v parcích a zahradách. Lidé tak s netopýry žijí pod jednou střechou a někdy mají z jejich přítomnosti zbytečné obavy. Netopýří noci jsou dobrou příležitostí, jak veřejnosti přiblížit vlastnosti těchto zajímavých živočichů a zároveň ukázat, že soužití s ​​netopýry zdaleka nemusí představovat problém,“ sdělil Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, jenž je hlavním koordinátorem akce v ČR .

(hyš-pt)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Slavkovský les