Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Žádost o krátkodobý vstup do lesů, zpracovává se kalamitní dříví

2. 9. 2023

page.Name
Silný vítr během léta ve státních lesích poškodil zhruba 200 tisíc metrů krychlových dřeva. Se zpracováním se začalo okamžitě. Největší objem narušeného dříví je aktuálně v okolí Mostů u Jablunkova. Lesy ČR kvůli zajištění bezpečnosti požádaly Městský úřad Jablunkov o vyhlášení dočasného zákazu vstupu veřejnosti do porostů.

Další žádost podnik podal Městskému úřadu v Litvínově. Letní větrné smršti nejsou ničím mimořádným a podnik s nimi počítá. „Dříví zpracujeme do začátku zimy, a to vlastními kapacitami i s pomocí smluvních partnerů,“ uvedl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR. V severomoravském Jablunkovsku vítr minulý víkend poškodil asi 30 tisíc metrů krychlových dříví a v lesích tam působí několik harvestorových uzlů, vyvážecích souprav a další lesnická technika.

„Celý týden odstraňujeme dříví z lesních cest,“ řekl jablunkovský lesní správce Oldřich Gajdušek. Kvůli bezpečnosti Lesy ČR požádaly Městský úřad Jablunkov o tříměsíční zákaz vstupu veřejnosti v celém katastrálním území Mostů u Jablunkova. Žádost nyní úřad posoudí. Obdobný objem dříví se zpracovává v jihočeských Novohradských horách, zejména v okolí Žofína, Leopoldova a Pohoří na Šumavě.

Tam se zatím o zákazu vstupu neuvažuje. Vítr ale v jižních Čechách poškodil také historický pozemek ve Staré oboře u Hluboké nad Vltavou a voda způsobila erozi na několika tamějších cestách. Škodu Lesy ČR předběžně odhadují na deset až patnáct milionů korun. Nejen v létě, ale i v předchozích měsících dopadaly velké větve a torza asi stopadesátiletých stromů z okolních lesů na turistické trase a naučné stezky také ve Východním Krušnohoří. Opakovaně například nedaleko panelových domů u Tesařovy stezky v Horním Litvínově.

„Mnoho stromů v této oblasti je ve špatném zdravotním stavu s viditelným poškozením. Žádáme tedy státní správu o tříměsíční veřejné uzavření jižní části Tesařovy cesty a také oblasti nad zástavbou v Alešově, Sokolské a Ukrajinské ulici v Litvínově, abychom mohli stromy označit a zpracovat. V porostech ponecháme části kmenů a dutin, které jako mrtvé dřevo podpoří biodiverzitu,“ vysvětlil Václav Bašta, oblastní ředitel Lesů ČR.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR