Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Zločin proti přírodě! Protest u firmy zpracovávající ilegálně vytěžené dřevo

21. 9. 2023

Zločin proti přírodě! Protest u firmy zpracovávající ilegálně vytěžené dřevo 9 snímků
Organizace Greenpeace upozornila na převoz nelegálně získaného dřeva ze vzácných bučin Krušných hor. Pokácené buky sledovala pomocí GPS trackeru do Vinohradských průmyslových zón v Chomutově v místní části Zadní Vinohrady.

Právě sem, konkrétně na GPS souřadnice, byly převezeny buky ze skládky dřeva u Mariánského Údolí u Horního Jiřetína, které firma Royal Pine postoupila na začátek roku bez patřičných povolení. Aktivisté proto před vjezdem do areálu protestovali a drželi zde transparenty jako Zločin proti přírodě či Nenechme vzácné lesy proletět komínem. Organizace Greenpeace sledovala dřevo z Mariánského Údolí již v minulých měsících. Díky tomu zjistila, že část dřeva z Mariánského Údolí byla v květnu rozřezána na stejné pile a skončila jako palivové dříví u soukromých osob.

Kvůli nezákonnému kácení a uvádění nelegálně vytěženého dřeva na trh se organizace Greenpeace obrátila v březnu na Českou inspekci životního prostředí. V dubnu podala podnět na prošetření obchodování s nelegálně vytěženým dřevem na Krajský úřad Ústeckého kraje, později tyto úřady upozornila na odvážení dřeva z lesa. 

Úřady však ani za půl roku nebyly schopné o ilegálním kácení rozhodnout, potrestat ho a ani uvést vytěženého dřeva na trh. Proto organizace Greenpeace umístila do klád na skládkách dřeva u Mariánského Údolí GPS trackery, aby zjistila, jakým způsobem se s ilegálně vytěženým dřevem zachází, a zajišťuje důkazy, že je stále uváděno na trh. Zároveň Greenpeace a město Horní Jiřetín podaly v květnu na firmu Royal Pine  trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození lesa. Policie případ stále vyšetřuje.

Podle Nikol Krejčové, koordinátorky kampaně Greenpeace za záchranu starých lesů, je neuvěřitelné, že úřady v případech nelegálního kácení v Krušných horách nijak nejednají. Ani Česká inspekce životního prostředí, ani Krajský úřad Ústeckého kraje nebyly schopné dodnes rozhodnout. „Opakuje se tak situace z loňska, kdy Greenpeace upozornilo na podněty na nelegální kácení Lesů ČR u Litvínova, ale inspekce ani ústecký krajský úřad o něm nerozhodly. Není ale možné kácet bez povolení a ještě se na takovém dřevu obohacovat. Dodnes staré lesy, které jsou plné biodiverzity a jsou významné pro ochranu přírody, jsou jen pro peníze Doufám, že bude v Krušných horách co nejdříve vyhlášena Chráněná krajinná oblast a vláda začne plošně chránit státní lesy.“

Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, tvrdí, že lesy, které obklopují město jsou mimořádně důležité a obyvatelé k nim mají citové pouto. „Proto nás štve, když vidíme, jak se dřevo z takto vzácných stromů používá jako palivové. Nechceme, aby lesy v okolí Horního Jiřetína vyletěly komínem,“ uvedl.

Greenpeace  společně s městem Horní Jiřetín upozornily úřady na fakt, že staré bukové porosty v Mariánském Údolí vykácely firmu Royal Pine bez potřebného povolení na začátku letošního roku. Stromy zde byly staré podle lesnických záznamů přes 170 let. Firma si o povolení zažádala, ale ještě než Krajský úřad Ústeckého kraje rozhodl, buky vykácela. Kraj se následně vyslovil, že kácení zakazuje, les už ale v té době neexistuje. Zároveň nyní kraj  zakázal kácení v bučinách v Lesním hospodářském plánu Mariánské Údolí, které jsou starší 120 let, přestože část z nich již majitel bez povolení vykácel. 

Greenpeace kritizuje rostoucí míru kácení ve starých lesích, jehož odstrašujícím příkladem je právě ilegální kácení v Mariánském Údolí, a žádá ministra zemědělství a Lesy ČR, aby alespoň ve státních lesích okamžitě s kacením lesů nad 120 let přestaly. Lidé mohou požadovat podporu na internetových stránkách www.nekacejte.cz/krusne-hory/. Výzvu dosud podepsalo přes 16 tisíc lidí.

Videa

https://space.grpe.cz/d/bd56a7bec8f144f6accc/

Fotodokumentace ilegálního kácení v Mariánském Údolí 

https://photos.grpe.cz/index.php?/category/404

Instalace GPS trackeru v Mariánském Údolí a odvoz vytěženého dřeva do Chomutova

https://photos.grpe.cz/index.php?/category/423

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Barbora Sommers, Ibra Ibrahimovič
Videa: Greenpeace