Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

11°

Svátek má

Čečetky na kopřivách aneb K čemu je vlastně dobrý plevel

2. 3. 2024

page.Name
K čemu jsou v zimě dobré „obyčejné“ rostliny, jako jsou kopřivy nebo bodláky? Jejich semena jsou mnohdy jedinou možnou potravou pro mnoho zrnožravých ptáků. Pochutnávají si na nich například čečetky. Porosty kopřiv navíc slouží jako domov pro pěnice či rákosníky, kteří si v nich staví hnízda. Během jara a léta se zase v kopřivách vyvíjí několik druhů motýlů.

V zimě jsou ve volné krajině často jediným zdrojem potravy pro zrnožravé ptáky semena různých polních plevelů, jako jsou například kopřivy, konopáče, bodláky a jiné rostliny. I ty mají v přírodě svoji nezastupitelnou úlohu. Například na obyčejné kopřivě se během jara a léta několik druhů motýlů, pěnice nebo rákosníci.

V porostech kopřiv staví hnízdo v zimě jejich semena poskytují potravu pro mnoho ptačích druhů. Mezi ně patří i krásné čečetky, které se podařilo zastihnout na ponechaných kopřivách. Ptáky lze podpořit nejen přikrmováním na krmítku, ale i tím, že někde v nevyužívaném koutě zahrady nebo louce ponecháme neposečený ostrůvek s kopřivami a jinými rostlinami.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Iryna Medvedeva