Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Chov zubrů na Lipně, zvířata jsou součástí výměny se zapojením čtyř krajů

5. 3. 2024

page.Name
První dvě samice zubra evropského vypustili v rezervaci u jihočeského Lipna. Zvířata jsou součástí velké výměny těchto vzácných kopytníků, do které jsou zapojeny čtyři kraje. Cílem rozsáhlé výměny a převozů zvířat je vytvořit na Lipně geneticky různorodé stádo.

„Proto základní skupinu vytvoří zubři z několika českých chovů,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která probíhající výměnu koordinuje. „Zubři se na Lipně připojí ke stádu divokých koní, které bylo na jih Čech převezeno v prvním roce z milovické rezervace,“ uvedl Dostál. Dvě samice zubra evropského byly odchyceny v oboře Židlov v Libereckém kraji.

„Odchycena byla jedna dvouletá a jedna tříletá samice,“ upřesnil Miroslav Zikmund z Vojenských lesů a statků, které spravují oboru u Židlova. Tam již koncem února přijeli na výměnu dva býci z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice ve Středočeském kraji. V příštích týdnech na Lipně přijedou ještě další dvě samice ze Zooparku Chomutov v Ústeckém kraji a zubří býk ze středočeských Milovic. Rezervace u Lipna nahradila zrušené golfové hřiště.

Nově založené zubří stádo na Lipně by mělo mít během jara pět členů, jehož cílem je vytvořit novou chovnou skupinu. „Zubři byli po první světové válce ve volné přírodě zcela vyhubeni člověkem a přežili jen díky chovu v zajetí. Od 50. let 20. století se vracejí zpátky do přírody. Kromě volné přírody jsou pro jejich záchranu důležité i podobné rezervace, jako vzniká na Lipně,“ do dal Dostál. V Jihočeském kraji v současné době existují tři rezervace velkých kopytníků. První vznikla u řeky Lužnice na Lipně loňským horách divokých koní a třetí na přelomu loňského a letošního roku v Novohradských. Jihočeský kraj je spolu s Plzeňským krajem v současné době regionem s největším počtem rezervací velkých kopytníků. Rezervaci na Lipně založila zemědělská společnost Jihočeské ekofarmy.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina