Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dálnice D10 se opět stala pro vlka osudnou, stále chybí opatření k migraci

4. 3. 2024

page.Name
Na šedesátém kilometru dálnice D10 nedaleko obce Dneboh směrem od Mnichova Hradiště na Turnov byla nedávno usmrcena psovitá šelma. Poté, co pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj dorazili na místo, bylo potvrzeno, že s největší pravděpodobností jde o mladého vlka.

Mrtvé zvíře bylo poté převezeno na pitvu a proběhne také jeho genetická analýza. Konec zimy je obecně obdobím, kdy se mladí vlci vydávají hledat nová území a partneři k založení vlčí rodiny. Putují na velkou vzdálenost a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc, ať už při pohybu po svém území, nebo při hledání nového domova.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR se dlouhodobě zabývají velkými savci. Migrační koridory a kritická místa by měly zůstat nezastavěné a průstupné tak, aby mohla zvířata migrovat krajinou, a to i pomocí nadchodů a podchodů, které bohužel ve zmíněném úseku D10 chybují, což je důležité nejen pro zvířata, ale i pro bezpečnost řidičů!

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: AOPK ČR