Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

25°

Svátek má

Kvůli užovce se zastavila obnova nádrže, už je ale hotovo. Přibylo i sedm tůní

2. 3. 2024

page.Name
Lesy České republiky (LČR) za téměř 1,7 milionu korun obnovily historickou vodní nádrž v lesích u obce Běstvina na Chrudimsku v Pardubickém kraji. V jejím okolí vzniklo také sedm nových tůní. Podnik tím dokončil další projekt související s programem Vracíme vodu lesu.

Velkou proměnu doznala historická nádrž s protrženou hrází porostlá náletovými dřevinami. Její obnova trvala přesně rok a skončila loni v říjnu. „Zpomalením odtoku vody a její akumulací při přívalových srážkách se v místě zlepšují hydrologické podmínky,“ řekl Zbyněk Morkus, vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe z LČR.

Ze zátopy nádrže byl nejdříve odtěžen letitý sediment. Poté se instaloval požerák a betonové výpustné potrubí. Odstraněno bylo původní torzo hráze a vybudována nová zemní hráz včetně opevnění návodní strany novým i původním kamenem. „Nový bezpečnostní přeliv tvoří dva betonové pasy opevněné žulovou dlažbou a kamennou rovnaninou,“ uvedl Morkus.

Práce vodohospodáři loni na jaře plánovaně přerušili kvůli zachování životních podmínek užovky obojkové, která se v této lokalitě vyskytuje. „V květnu se užovka páří a poté klade kožovitá vejce do štěrbina, pod kameny a do tlejících rostlin, kde se líhne nová populace,“ dodal vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe. Na 0,17 hektaru nádrž nyní pojme bezmála 1500 metrů krychlových vod. Zadržuje ji i sedm nových tůní, vyhloubených biotopů pro mokřadní druhy rostlin a živočichů na 540 metrech čtverečních.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: LČR