Má se jmelí chránit, nebo je lepší se ho zbavit?
10. 3. 2024
Stromy dlouhodobě oslabené setkání se jmelím bohužel neustojí a je otázkou, zda stojí za záchranu. Stromy, které mají objem korun napadené z více než poloviny, většinou se doporučuje ke kácení. Pokud neroste na obvodu koruny a dalo by se tedy odstranit výraznějším obvodovým řezem nebo pouze v jedné její části, lze redukovat, je téměř nemožné strom ořezat bez výrazného poškození. Při ošetření se proto dodržují arboristické standardy.
Jak dostat jmelí ze stromu?
Stromu s dobrou vitalitou av dobrém zdravotním stavu se snažíme pomoci odstraněním jmelí. Nejpoužívanější metodou je odřezávání větve alespoň půl metru od místa růstu jmeli tak, aby nedocházelo ke zpětnému prorůstání jmelí z haustorií. Další je vylomit keřík z větve, ale zde často dochází k opětovnému rychlému nárůstu. Ke stejným výsledkům docházíme i při postřiku přípravkem Cerone 48, který způsobí rozpadříků, ale nezahubí haustoria, v následujících letech se obrost vrací.
Návratnost jmelí po ošetření uvedenými metodami je různě rychlá, ale bohužel téměř stoprocentní. Nejlepší metodou zůstává stále řez kombinovaný s postřikem na místech, kde řezat nelze (kmen, kostní větve). Obecně platí, že dlouhodobě alespoň dlouhodobě v intervalu dvou až tří let lze napadení blokovat. Více se dozvíte z článku zde .
Existují dotace na odstraňování jmelí?
V případě skutečně významných stromů je možné na ošetření stromů od jmelí čerpat příspěvek, podání žádosti lze konzultovat na pracovišti AOPK ČR v Ostravě. K financování plošné likvidace jmelí na větším území, například na celou část katastru obce nebo v parku, je vhodný Operační program životní prostředí . Přípravu rozsáhlejšího záměru je vhodné začít na vedení obce. Další informace k financování i jiných opatření v krajině lze nalézt na adrese: www.dotace.nature.cz .
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: V. Polochová