Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

25°

Svátek má

Od Děvína zmizely téměř čtyři kilometry plotu, vinaři dodrželi slovo

6. 3. 2024

page.Name
Oplocení již ochranu mladé vinice před okusem srnčí zvěře splnilo. V posledních desetiletích v Chráněné krajinné oblasti Pálava výrazně přibyla oplocení kolem zemědělských pozemků, především vinic. Brání živočichům a lidem v pohybu krajinou, ale také výrazně ovlivňují její vzhled.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR se proto původního roku se zástupci Vinařství Pavlov dohodla na tom, že v části svých vinic v těsné blízkosti Národní přírodní rezervace Děvín ploty odstraněny. Koncem roku 2023 tím z krajiny pod Pálavou zmizelo 3,7 kilometru pletiva, které má hlavní funkci, tedy ochranu mladé vinice před okusem srnčí zvěří, již splnilo.

Agentura v letech 2019 až 2020 poskytovala kompletní zmapování oplocení zemědělských pozemků. „Celkem jsme na Pálavě našli neuvěřitelných 193 kilometrů plotů v různém stavu, od zcela nových a bez určitých závad až po nefunkční děravá oplocení zarostlá křovím. Velmi si proto vážíme zodpovědného přístupu vinařů a toho, že splnili dohodu, kterou jsme společně uzavřeli,“ uvedl Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle Libora Výlety, ředitele vinohradnictví ve společnosti BOHEMIA SEKT, jehož je Vinařství Pavlov, je oplocení základním zařízením na ochranu vinic. „V případě tak cenného území jako je Pálava jsme si však vědomi citlivého přístupu ke krajině. Proto jsme se rozhodli oplocení demontovat a využít jiných dostupných metod ochrany révy, kterými jsou například sítě nebo elektrické ohradníky. Velmi důležité jsou také komunikace s místními myslivci a optimalizace stavů zvěře,“ řekl Výleta.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v posledních třech letech na vlastní náklady vypadala zcela přibližně 1,5 kilometru nefunkčního oplocení na státních pozemcích. Tato zařízení jsou však v menšině a nejpodstatnější je řešit propustnost krajiny s hospodáři, kteří mají oplocené velké půdní celky. Na odstranění starých rezavých oplocení se proto ochranáři domluvili také s vinaři hospodařícími kolem přírodních památek Anenský vrch u obce Bavory, kde zmizel koncem minulého roku necelý kilometr oplocení. V plánu je postupně prověřit legální a opodstatněnost oplocení kolem všech větších viničních celků. Kromě toho agentura ve spolupráci s Lesy České republiky a různými dobrovolnickými skupinami postupně demontuje také staré nefunkční oplocení kolem bývalé obory Děvín.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: AOPK ČR