Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Příběh dřevostavby: Origis nám vyhověl ve všech požadavcích na dřevostavbu

18. 3. 2024

page.Name
Manželé Andeltovi se na stavbu rodinného domu připravovali dva roky. Od začátku však měli jasno, že chtějí dřevostavbu. Pro realizaci si vybrali pražskou firmu Origis. Se stavbou začali v září roku 2018, do nového se stěhovali v srpnu roku následujícího. Jde se o individuální stavbu s panelovou montáží. O samotném domu jsme si povídali s jeho majitelem Radkem Andeltem.

Proč jste zvolili právě stavební firmu Origis?
Stavební firmu jsme vybírali velmi pečlivě a nakonec jsme se rozhodovali asi mezi pěti firmami. Navštívili jsme několik vzorových domů, abychom si udělali představu. Věděli jsme však, že chceme individuální stavbu. Tu nám navrhl architekt Martin Koritčanský. Hledali jsme proto takovou firmu, která vyhoví všem našim specifickým požadavkům. Některé firmy totiž měly problém vyrobit tak specifické panely. Ale firma Origis nám ve všem vyšla vstříc. Nejprve jsme se sešli s jednatelkou firmy a s architektem na našem pozemku. Firma a architekt navíc komunikovali v průběhu stavby, což není samozřejmostí.

Znáte dokument Certifikát národní kvality, který garantuje kvalitu provedení dřevostavby?
Myslím, že firma Origis měla na naší stavbě v roce 2019 kontrolní audit pro jeho prodloužení na další období. Do té doby jsem tento dokument neznal. Ale rozhodně to považuji za důkaz kvality. 

Váš dům se postavil na klíč?
Ano, přesně tak. Některé prvky jsme si ale dodělávali, například podlahy, kuchyňskou linku a pryskyřičné stěrky místo obkladů a dlažby na toaletě a v koupelně. Další věc byla také to, že firma Origis zařídila veškeré kroky proto, abychom mohli čerpat dotaci Nová zelená úsporám, což bylo skvělé.

Jak byla samotná stavba? Dodržela firma časový harmonogram? 
Samotné stavbě předcházelo 16 měsíců, kdy jsme čekali na stavební povolení. Se stavbou jsme začali v září roku 2018, kdy se dělala základová deska. V lednu následujícího roku se montovala samotná stavba, což trvalo tři dny. Během následujících pěti měsíců se dělaly veškeré stavební práce. V červnu nám firma předala hotovou stavbu. Během následujících týdnů jsme ladili poslední úpravy a v srpnu jsme se nastěhovali. Firma dodržela časový harmonogram tak, jak bylo předem smluveno. 

Měli jste stavební dozor?
Ano, bez stavebního dozoru bych se do ničeho takového nepouštěl. S výběrem stavebního dozoru nám pomohla právě firma Origis. Byl to zkušený člověk, který se dřevostavbám věnuje dvacet let. Musím říct, že jim šel fakt po krku. Myslím, že i díky tomu se dodržel jak časový harmonogram, tak rozpočet celé stavby.

Jaké byly vaše specifické požadavky pro stavbu domu?
Naší podmínkou bylo, že celý dům musí být bezbariérový. Nutností byl prostor v domě pro uskladnění osmi jízdních kol a propojení obýváku s venkovní terasou. Taktéž jsme chtěli venkovní žaluzie, rekuperaci a podlahové topení, které v létě zároveň ochlazuje dům. Také jsme trvali na tom, že v kuchyni chceme digestoř, která nebude hlučná, což se podařilo díky odsávání z technických místností. Ve všem nám stavební firma vyšla vstříc.

Váš první dům z roku 1999 byl zděný. Proč jste se nyní rozhodl pro dřevostavbu? Stavbu jsme plánovali asi dva roky. Hodně informací jsem si musel nastudovat. Díky recenzím ostatních jsem brzy přišel na to, že dřevostavba je pro nás ideální volbou. Přesvědčila nás mimo jiné rychlost a přesnost výstavby.

Jak vaši blízcí reagovali na to, že jste se rozhodli pro dřevostavbu?
Názory se velmi lišily, bylo to doslova padesát na padesát v poměru kladné/záporné názory. Někteří známí se nás od dřevostavby snažili odradit, říkali nám nesmysly typu, že nám takový dům nepojistí žádná pojišťovna nebo, že nám ho sežerou myši. Já jsem jim na to neříkal nic. Spíš jsem je po dokončení stavby pozval na návštěvu. Byli velmi příjemně překvapeni atmosférou domu.

Jaká je dispozice vašeho domu? Můžete nás jím provést? 
Jde o bungalov 3+kk, který má 117 metrů čtverečních obytné plochy, z níž 16 metrů zabírá dílna a sklad kol. Samotná rozloha pozemku je 600 metrů čtverečních, menší plocha zahrady nám kvůli minimální údržbě vyhovuje. Do domu se vstupuje z jižní strany přes chodbu se šatnou. Rovně je technická místnost, vlevo obytný prostor, který se skládá ze samostatné kuchyně, spíže, jídelny, pracovního koutu a sedací soustavy. Obývací prostor má šikmý vyvýšený strop, pod stropem jsou umístěna okna orientovaná na západ, která poskytují velmi zajímavou světelnou režii v celém prostoru a navíc ohřívají vzduch. Z obývacího prostoru je vstup na terasu. Prostor dále pokračuje chodbou, která vede do koupelny, na toaletu a do dvou ložnic. Dům je navržen pro tři lidi, aktuálně v něm bydlíme sami s manželkou. 

A akustické vlastnosti vašeho domu?
Bydlíme v Mělníku, nedaleko od cesty, asi 300 metrů od železnice. Přes den ani večer projíždějící auta ani vlaky vůbec neslyšíme, i když v okolních domech jsou tyto ruchy znát. Při stavbě domu jsme použili silnou izolaci. Nemáme problém ani s ruchy uvnitř samotného domu. Použili jsme betonové podlahy, takže tu nemá co vrzat. A vzhledem k tomu, že dům je přízemní, neslyšíme žádné zvuky z poschodí. 

Jaký jste zvolili způsob vytápění?
Zvolili jsme tepelné čerpadlo. V domě máme nainstalované podlahové topení, které v létě funguje také jako chlazení. V domě máme stabilně během celého roku 25 °C. Za rok spotřebujeme asi pět MWh, což je dnes zhruba 36 tisíc korun ročně. Původně jsme platili méně. Současná cena je dána extrémním zdražením. 

V domě bydlíte pět let. Je něco, co byste změnil?
Absolutně ne. Architekt i stavební firma pro nás vše do detailu připravili podle našich představ, které jsme měli poměrně přesně dané. Měli jsme předem jasno, jak má být rozmístěn nábytek. I zásuvky máme přesně na míru, nic nechybí ani nepřebývá. Promýšleli jsme třeba také to, abychom kuchyňské okno měli na stejné úrovni jako kuchyňskou linku. Jsme docela detailisti.

Lenka Trandová
redakce@prirodatv.cz
Foto: ADMD