Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Řidiči, pozor na migraci obojživelníků! Stěhují se do tůní, mokřadů a rybníků

10. 3. 2024

page.Name
Na mnoha místech v těchto dnech probíhá přesun žab a dalších obojživelníků, jako jsou mloci a čolci. Obojživelníci se stěhují na svá rozmnožiště, kterými jsou tůně, mokřady, rybníky a další vodní plochy, aby se tam spářili a nakladli vajíčka.

Na mnoha migračních trasách ale lidé v průběhu času vybudovali komunikace neopatřené ekodukty a mnoho žab na tahu umírá pod koly aut. Existují i ​​​​smutné případy, kdy automobilová doprava zcela vyhubila celou místní populaci obojživelníků.

Obojživelníci patří mezi nejrychleji rostoucí skupinu obratlovců na světě a jednou z mnoha příčin jejich úbytku je stále hustší silniční síť a rostoucí intenzita dopravy. I když se státní i dobrovolná ochrana přírody snaží o zabezpečení nejvíce ohrožených migračních úseků, není v jejích silách zajistit všechna kolizní místa. 

Pokud je to možné, vyhněte se v tomto období lokalitám s výskytem migrujících žab. Jestliže nemůžete zvolit alternativní trasu, projíždějte tato místa pomalu a snažte se, pokud možno objet žáby na vozovce. Obojživelníci migrují nejvíce ve večerních a nočních hodinách a za deštivého počasí, kdy kombinace těchto faktorů představuje reálné nebezpečí také pro řidiče.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Jeseníky