Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

11°

Svátek má

Řidiči zbystřete pozornost, v Krkonoších začíná jarní migrace žab

12. 3. 2024

Řidiči zbystřete pozornost, v Krkonoších začíná jarní migrace žab 6 snímků
Teplé podvečery předznamenávají začátek jarní migrace žab na trdliště. Jejich pouť ale může být nebezpečná, zejména pokud při své cestě musí překonat pozemní komunikaci. Každoročně jich množství skončí pod koly aut. Aby tomu tak v Krkonoších nebylo, se starají pracovníci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), kteří pečují o kilometry trvalých i dočasných zábran.

Doba migrace je proměnlivá a velmi záleží na počasí, není proto možné určit její aktuální datum. Optimální jsou pro žáby teplé a vlhké noci. Noční putování má zcela prozaický důvod, který je zcela přirozenou ochranou před predátory. V Krkonoších žije šest druhů obojživelníků – mlok velký skvrnitý, čolek horský, čolek obecný, čolek, skokan hnědý a ropucha obecná. Někteří z nich, například ropuchy a skokani, se většinu roku pohybují na souši, často i daleko od vody. Vodu však potřebují k rozmnožování, neboť do ní kladou vajíčka, z nichž se líhnou pulci, protože obojživelníci jsou po celý život vázáni na stejné místo rozmnožování tak zvané trdliště.

Tahové cesty zůstávají do značné míry po generaci stejné. Pokud takový tah protne silnice, obojživelníci svůj cíl nemění a při překonávání vzniklých bariér zůstávají obětí automobilů. V minulosti bylo kolizních míst, kde obojživelníci při jarním tahu hromadně hynuli, v Krkonoších a Podkrkonoší mnoho. Úsilím Správy KRNAP se většinu z nich podařilo odstranit. Na mnoha místech se v tuto dobu instalují dočasné zábrany, přibližně 30 centimetrů vysoké pruhy pevného plastu. Žáby je nepřeskočí. Naopak se díky nim daří usměrnit pohyb žab a navést je do připravených plastových kbelíků. Ty ráno a večer stráž ochrany přírody Správy KRNAP spolu s dobrovolníky přenáší přes kritické úseky.

Instalace dočasných zábran však není jediná možnost, jak účinně zabránit ztrátám při přesunu žab na trdliště. Správa KRNAP v minulých letech na několika místech intenzivního tahu žab instalovala trvalé zábrany. Proti těm dočasným, které po ukončení migrace sbalí a uskladní na další rok, zůstávají trvalé zábrany instalovány celoročně. Jde přibližně o 30 centimetrů vysoké pruhy plechu, které opět usměrňují pohyb žab. Nejdelším úsekem s trvalými zábranami je okolí Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně.

Účinnou pomocí obojživelníkům je vytváření či obnova drobných vodních ploch, v kterých se zadržuje voda. Sem se pak především v období rozmnožování obojživelníci stahují. Mezi takové vzorové lokality patří tůňky v okolí Harrachova při cestě k Mumlavskému vodopádu.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP