Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Rybník U Vrby patří mezi nejmalebnější vodní plochy na Kokořínsku

19. 3. 2024

page.Name
Jedním z výrazných, byť ne historických vodních děl v Kokořínském údolí je rybník U Vrby. Nemůže se sice pochlubit historií jako rybníky Štampach či Stříbrník ve Vojtěchově, ale zejména díky bohaté vegetaci bultovitých ostřic je jedním z nejmalebnějších vodních ploch napájených říčkou Pšovkou.

Nebylo tomu tak ale vždy, nedávno mu dokonce hrozil zánik. Původní rybník vznikl za minulého režimu poměrně provizorně vystavěnou hrází, která přehradila Pšovku a dal vzniknout nové vodní ploše. Ta však ve druhém desetiletí 21. století přestala odolávat zubu času, došlo k provalení hráze a vypuštění rybníka. Po nějaké době vlastníka obnovit v plném rozsahu včetně vyhovujícího rybníku výpustního zařízení a několika tůní v horních partiích.

K realizaci stavby nového sdruženého výpustního objektu a odbahnění rybníka došlo s 90 procenty dotací z operačního programu Životní Prostředí na přelomu let 2021 a 2022. Po dokončení rybníka opět začalo poskytovat útočiště zajímavé vodní flory i fauně od rozmnožovišť obojživelníků se pomalu obnovují až populace vzácného raka k rozvoji porostů vodních makrofyt.

Původně nebylo v plánu v rybníku chovat ryby, nicméně vzhledem k suchým rokům a pomalému dosycování okolních horizontů vodou, rybník dvě sezony bojoval s nedostatkem vody a jak říkají rybáři, „z vody vyrostl“, tedy hustě zarostl vodní vegetací, zejména rákosem a orobincem. Ty sice do rybníka patří, ale nemají pokrývat celou plochu. Proto byly loni nasazeny rybí obsádky a zároveň posečeny porosty vodních rostlin. Aktuálně je hydrologická situace více než příznivá, a rybník je už docela dlouho na plné vodě.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Kokořínsko