Silně ohrožený šafrán bělokvětý na Farské louce je známkou příchodu jara
4. 3. 2024
Podle silně ohroženého druhu šafránu bělokvětého. Pro ochranu této vytrvalé byliny z kosatcovitých čelenek, která je zářivě bílé kvítky vykukující pár centimetrů nad zemí, byla vyhlášena přírodní památka Farská louka. Počty tohoto druhu jsou dlouhodobě v době květu monitorovány. Na louce u kostela, která je částí přírodních památek, bylo koncem února napočítáno 774 kvetoucích šafránů bělokvětých. Šafrány rozkvétají krátce po roztání sněhové pokrývky, obvykle se objevují v polovině března. Letošní příchod jara je velmi brzký.
Podpoření tohoto citlivého druhu je hlavním cílem realizovaných opatření. Pravidelné kosení i následná péče o šafránovou louku, kterou provádí obec Slunečná ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Slunečná a vlastníky sousedního pozemku, šafránům pomáhají. Na příkladu šafránů ve Slunečném lze ukázat tradiční způsoby hospodaření, které pomáhají udržovat bohatě kvetoucí louky.
I když je lokalita Farské louka známá již od roku 1891, kdy území navštívil profesor Wurm, přírodovědec z českolipského reálného gymnázia, od kterého jsou první písemné zmínky, je dodnes záhadou původ tohoto bělostného skvostu. Místní obyvatelé se tehdy shodli na tom, že zde šafrán roste bezmála 30 let, tedy zhruba od roku 1860. Dodnes není původ šafránu bělokvětého objasněn, nicméně ze všech teorií je nejpravděpodobnější jeví vysvětlení o přivezení rostlin šafránu z Alp a jejich umělým nasazením tamním farářem někdy před rokem 1860.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO České středohoří