Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Sysel je na pokraji vyhynutí, proto vznikl záchranný program

5. 3. 2024

page.Name
Sysel obecný z české přírody už téměř vymizel. Zatímco dříve patřil mezi polní škůdce, dnes je tento hlodavec na pokraji vyhynutí. Také proto pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravila záchranný program. Jedním z míst, kde se syslí kolonii ještě daří, je Národní přírodní památka Radouč v Mladé Boleslavi. Lidé je sem chodí pozorovat, fotografovat a někdy bohužel také krmit.

Kvůli nežádoucímu krmení na Radouči už několik let působí tak zvané syslí hlídky. Dobrovolníci se snaží návštěvníky vysvětlovat, že krmit divoká zvířata není z mnoha důvodů vhodných. Syslí hlídky zde budou přítomny také v tomto roce, a to v červnu až srpnu. Jaký vliv může mít nevhodné přikrmování syslů na zdraví těchto zvířat, na chování celé kolonie nebo na jejich dřívější probouzení ze zimního spánku, studuje bioložka Irena Schneiderová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

„Časnější probuzení ze zimního spánku může zásadním způsobem ovlivnit rozmnožování syslů v dané sezóně a tím i fungování celé kolonie. Rozhodli jsme se proto oslovit veřejnost a poprosit ji o hlášení pozorovaných syslů. A to nejen na Radouči, ale také na druhé mladoboleslavské lokalitě, letišti v Bezděčíně,“ vyzývá. Aby se zjistilo, zda se přikrmování sysli z kolonie na Radouči probouzí ze zimního spánku dříve než ti z jiných míst, je důležité zjištěné informace z Radouče porovnat s datem z nedaleké syslí kolonie na letišti v Bezděčíně.

„Stejně tak bude užitečné podívat se na možné rozdíly mezi probouzením syslů v různých částech Radouče. Získaná data nám pomohou z ochrany těchto vzácných zvířat,“ popisuje záměr výzkumu Lenka Čolobentičová, koordinátorka programu sysla obecného z Agentur ochrany přírody a krajiny ČR.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Květa Černohlávková