Sysel je na pokraji vyhynutí, proto vznikl záchranný program
5. 3. 2024
Kvůli nežádoucímu krmení na Radouči už několik let působí tak zvané syslí hlídky. Dobrovolníci se snaží návštěvníky vysvětlovat, že krmit divoká zvířata není z mnoha důvodů vhodných. Syslí hlídky zde budou přítomny také v tomto roce, a to v červnu až srpnu. Jaký vliv může mít nevhodné přikrmování syslů na zdraví těchto zvířat, na chování celé kolonie nebo na jejich dřívější probouzení ze zimního spánku, studuje bioložka Irena Schneiderová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
„Časnější probuzení ze zimního spánku může zásadním způsobem ovlivnit rozmnožování syslů v dané sezóně a tím i fungování celé kolonie. Rozhodli jsme se proto oslovit veřejnost a poprosit ji o hlášení pozorovaných syslů. A to nejen na Radouči, ale také na druhé mladoboleslavské lokalitě, letišti v Bezděčíně,“ vyzývá. Aby se zjistilo, zda se přikrmování sysli z kolonie na Radouči probouzí ze zimního spánku dříve než ti z jiných míst, je důležité zjištěné informace z Radouče porovnat s datem z nedaleké syslí kolonie na letišti v Bezděčíně.
„Stejně tak bude užitečné podívat se na možné rozdíly mezi probouzením syslů v různých částech Radouče. Získaná data nám pomohou z ochrany těchto vzácných zvířat,“ popisuje záměr výzkumu Lenka Čolobentičová, koordinátorka programu sysla obecného z Agentur ochrany přírody a krajiny ČR.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Květa Černohlávková