Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

V prvním ročníku studentské soutěže ŘES LES zvítězil tým z Hranic

2. 3. 2024

page.Name
Vyhlášením tří nejlepších projektů studentských týmů ze středních lesnických škol v Židlochovicích skončil první ročník soutěže Lesů České republiky ŘEŠ LES. Nejvíc zaujala odbornou porotu práce a prezentace čtyřčlenného týmu ze Střední lesnické školy Hranice.

Tématem prvního ročníku byla výroba sortimentů dříví na odvozním místě a ověření ekonomické efektivity postupu personálu. Studenti tedy vycházeli přímo z praxe na lesních správách, například v Železné Rudě, Křivoklátu nebo Rožnově pod Radhoštěm. Šest projektů předložilo do konce ledna osm týmů z pěti škol. Odborná porota vybrala tři nejlepší projekty, které jejich řešitelé představili 1. března v Židlochovicích porotě i dalším účastníkům soutěže.

„Oceňuji, že studenti vycházeli z faktů, konkrétních údajů a ceníků. Hlavně ale museli uvažovat, diskutovat, argumentovat a také přijmout kritiku. Za to děkuji také učitelům, kteří je připravili,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR. Nejvíce zaujal projekt týmu Střední lesnické školy Hranice s Pavlem Beranem, Anetou Horákovou, Karlem Matulou a Martinem Novotným.

Tým získal šestnáctitisícovou odměnu a škola deset tisíc korun. Druhý tým z Lesnické školy v Písku si odnesl dvanáct tisíc korun a škola sedm a půl tisíce korun. Třetí skončil tým z České lesnické akademie Trutnov. Dostal osm tisíc korun a škola pět tisíc. Věcné ceny obdrželi všichni účastníci soutěže. „Kromě toho, že studenti zpracovali svůj projekt, dostali také příležitost ho prezentovat lidem, se kterými se běžně nesetkají. I tím se hodně naučili,“ uvedl Miloš Pochobradský, předseda asociace lesnických škol v České republice.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lasy ČR