Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Ve Velké kotlině v Jeseníkách sjely už tři laviny, pro přírodu jsou přínosem

26. 3. 2024

page.Name
Laviny do přírody patří, Národní přírodní rezervaci Praděd udržují rozmanitější. Vytvářejí totiž mozaiku stanovišť, která je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Během března sjely ve Velké kotlině už tři a pravděpodobně nejsou poslední.

Sice nebyly tak velké jako lavina v roce 2019, kdy tehdy objem sněhu laviny dosáhl více než 60 tisíc metrů krychlových a délka lavinové dráhy byla 600 metrů, v přírodě ale prospívají stejně. Letos šlo o tak zvané základové laviny, kdy částí svahu samovolně po povrchu sjede celá vrstva sněhu. Ve Velké kotlině se základní laviny objevují pravidelně, většinou ale až koncem března nebo v dubnu. I když laviny působí zdánlivě destruktivně, pro přírodu Velké kotliny jsou přínosem. Udržujte tu totiž přirozené cenné bezlesí.

Kvůli obnově přirozené dynamiky lavin Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR v roce 2021 vyřezala pás borovice kleče nad Velkou kotlinou. Ta tu byla v minulosti vysazena proto, aby se pád lavin poblíž. Kvůli zdejší jedinečné přírodě je do těchto míst dlouhodobě zakázán vstup. Laviny by tedy neměly nikoho ohrozit. Laviny s sebou strhávají také velké množství hlíny a humusu.

„Na lavinových drahách vznikají narušená místa, která jsou důležitá pro růst mnoha konkurenčních slabších druhů rostlin. Humus se ukládá na dně kotliny a hnojí na náročné vysokobylinné a kapradinové nivy. Svým Pravidelným působením navíc laviny udržují bezlesí iv nadmořské výšce, kde by za normálních okolností ještě rostl les,“ řekl Radek Štencl z AOPK ČR.

Někdy ale nemusí být pád laviny samovolný. Svým pohybem mohou způsobit skialpinisti nebo snowbordisti. „Naši strážci přírody rezervace stále upozorňují na nebezpečí, která jim při pohybu v lavinovém území hrozí. Do těchto míst národní přírodní rezervace je mimo vyznačené turistické trasy navíc vstup zakázán a pokuty za porušení jsou vysoké. I letos v březnu jsme tu už jednu udělili,“ upozornil Vít Slezák z AOPK ČR. Lavinové dráhy jsou přitom dobře vidět z jedné z dolních zastávek naučné stezky Velkou kotlinou.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Petr Šaj, Archiv AOPK