Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Adaptujeme lesy, nový program představuje seriál o třinácti krátkých dílech

7. 6. 2024

page.Name
Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program nazvaný Adaptujeme lesy představuje seriál třinácti krátkých dílů. Ten úvodní lze zhlédnout už dnes, další vždy po čtrnácti dnech.

„Klima se mění a hospodaření v lese se tomu musí přizpůsobit. Proto vysazujeme druhy pestřejší i odolnější lesy a zvyšujeme podíl jejich přirozené obnovy. Jen pro zajímavost, ze semen a plodů lesních dřevin loni přirozeně vzešlo v našich porostech 115 milionů nových stromků ak nim jsme vysadili 68 milionů listnáčů a jehličnanů,“ řekl Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.

Podnik spravuje v celé zemi i drobné vodní toky a lesní nádrže. Ty obnovuje a buduje nové včetně tůní a mokřadů, které zadržují vodu v krajině. Každý díl se věnuje jednomu adaptačnímu tématu, například opatřením, která volí bioverzitu, ale i postupy při obnově porostů či lesa. Hned v prvním díle se diváci dozvědí, jak si adaptaci lesa představuje generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík, Michal V. Marek, ředitel CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, nebo Tomáš Vrška, ředitel Školního lesního podniku Křtiny Mendelovy univerzity v Brně.

Po uvedení celého seriálu najdete jednotlivé díly na webu Lesů ČR v edukativní sekci:
 
Z DOMOVA DO LESA | Lesy České republiky, sp (lesycr.cz)

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR