Update cookies preferences

Pátek

6. prosince 2024

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči se stala Alejí roku 2023

6. 6. 2024

Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči se stala Alejí roku 2023 6 snímků
Téměř dvanáct set hlasů z celé republiky získala Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči, místní části města Králíky v Pardubickém kraji, a stala se Královnou alejí České republiky v roce 2023. Pořadatel ankety, ekologická organizace Arnika, zároveň zahájila nový, už čtrnáctý ročník této ankety, kdy zájemci mohou nominovat svá oblíbená stromořadí.

Vítězná alej byla původně vysázena již v roce 1705. Začíná ve městě Králíky barokní oboustrannou kulisovou bránou a vede vzhůru k baroknímu poutnímu areálu z přelomu 17. a 18. století. Alej je lemována osmi barokními šestibokými kaplemi, které stojí střídavě po levé a pravé straně. Celý areál je národní kulturní památkou. Samotná alej je tvořena 399 stromy. Většinou jde o lípy, najdeme v ní však také javor klen, jasan, jeřáb a také jeden jírovec maďal (kaštan).

„Alej vedoucí k poutnímu místu Hora Matky Boží nad městem Králíky je jedinečnou krajinářskou i historickou dominantou. Představte si, že tahle linie stromů tu existuje už od roku 1705! Místní si zřejmě dobře uvědomují, že ale potřebují kvalitní a průběžnou péči. Svědčí o tom nainstalované bezpečnostní vazby, odborné řezy i dosazované mladé stromy,“ řekla Marcela Klemensová, odbornice na životní prostředí a vedoucí kampaně Zachraňme stromy z Arniky.

Alejové slavnosti, která se konaly v neděli 2. června, se zúčastnilo několik desítek místních občanů, ale také například autor nominace nejoblíbenějších aleje Olomouckého kraje, která skončila celkově na třetím místě. U barokní brány na začátku aleje byla odhalena pamětní deska a symbolicky také zahájen nový, čtrnáctý ročník ankety Alej roku. Účastníci slavnosti se poté vydali alejí ke klášteru na Horu Matky Boží s doprovodným výkladem Michala Kosa, ředitele Městského muzea Králíky. Slavnostní ocenění proběhlo na pódiu u kláštera v rámci ZUŠ OPEN v Pardubickém kraji. Nad slavností převzali záštitu radní Pardubického kraje Miroslav Krčil a starosta města Králíky Václav Kubín.

„Ocenění si velmi vážíme. Jsme si vědomi toho, že jde nejen o ocenění našeho odboru životního prostředí, které se o alej v současnosti stará, ale také předků, kteří tuto alej vysázeli.“ řekl na alejové slavnosti starosta města Králíky. Na slavnosti Arnika také vyhlásila nový, už čtrnáctý ročník ankety Alej roku. Na webu alejroku.cz mohou lidé od 5. června nominovat své oblíbené aleje. Stačí k tomu jedna až tři fotky dané aleje, GPS a jedna věta nebo i delší příběh, který se váže k nominované aleji.

Cílem ankety Alej roku je povzbudit v lidech zájem o aleje, které patří ke zdravé a fungující krajině. Anketa vyzdvihuje význam vzrostlých stromů, které jsou součástí české krajiny. Ty nejstarší zachované aleje vznikaly nejčastěji v době baroka. Vedou k šlechtickým sídlům církevním objektům. Jsou součástí komponované krajiny a cenným historickým a kulturním dědictvím. Stromy u silnic pohlcují prach z automobilů, kteří se pak nedostávají do blízkosti sídel.

V létě stromořadí ochlazuje okolní prostředí a nedochází k rozpálení vozovky. Alej chrání cestovatele před slunečním žárem. Ocení to pěší, cyklisté i řidiči aut: stín brání oslnění sluncem a chrání povrch vozovky před přehřátím a následným vyjížděním kolejí do změklého povrchu nebo prasknutím. Aleje přinášejí užitek lidem i volně žijícím živočichům, kteří mohou sídlit a pohybovat se v zemědělské krajině. Linie stromů podél cest utvářejí harmonický charakter a typický ráz české, moravské a slezské krajiny. Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv Arnika