Update cookies preferences

Neděle

26. ledna 2025

Nyní

Zítra

Svátek má

Blíží se prázdniny, čas, kdy se v přírodě pohybuje nejvíce lidí

29. 6. 2024

page.Name
Automatické sčítače, které zaznamenávají návštěvnost, využívala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR loni na šedesáti místech, na 15 z nich probíhá sčítání už více než deset let. Většinou jsou to úseky turistických cest, někdy i vodácky oblíbené toky nebo pěšiny se zákazem vstupu. Jednoznačně nejvíce lidí se v přírodě pohybuje během července a srpna, nejvíce návštěvníků zaznamenaly sčítače v covidovém roce 2020, případně 2021, kdy bylo omezeno cestování do zahraničí.

Nejméně lidí vyráží do přírody v listopadu a únoru. „I když jsou počty ve dvou posledních letech většinou již nižší, z dlouhodobého hlediska návštěvnost postupně stoupá. Z 15 profilů sledovaných po dobu nejméně 10 let jsou jen tři, kde je celkový trend klesající. Jde o cestu se zákazem vstupu, nejvýraznější pokles vykazuje beskydská Kněhyně, jednou z posledních útočišť tetřeva, jeřábka lesního či rysa. Vstup tam není dovolen, proto zde probíhají průběžné kontroly,“ vysvětlil Ondřej Vítek z AOPK ČR.

Naopak nejstrmější nárůst zaznamenaly sčítače na cestě kolem pramene na Králickém Sněžníku. Tam byla loni návštěvnost rekordní a souvisí s otevřením nového polského rozhledu na vrcholu. Zatímco v roce 2012 tudy prošlo zhruba 30 tisíc návštěvníků, loni jich bylo téměř 80 tisíc, kdy byla návštěvnost nejvyšší za osm let měření také na cestě z Louňovic na Velký Blaník. Oproti předchozímu roku narostla o čtvrtinu. Nejvíce lidí tudy přitom prošlo v září, a to jak kvůli hromadné akci, tak prodlouženému víkendu.

Jednoznačně nejnavštěvovanějším místem, kde návštěvnost AOPK ČR sleduje, je národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Problémy s parkováním zde vyřešil rezervační systém s limity na počty vstupů v určitých hodinách. Přitom právě její rozložení v dnešní době není nižší návštěvnost, ale její průběh stejně není nižší návštěvnost. Ani denní maxima nedosahují v posledních dvou letech dřívějších hodnot. Zároveň loni byla návštěvnost dokonce nejvyšší od začátku měření v roce 2015, takže rezervační systém prokazatelně nesnižuje možnost prohlídek.

„To, že si lidé přednostně ke svému pobytu vybírají chráněná území, není náhoda. Staráme se o to, aby návštěvníci mohli do přírody chodit a zároveň ji nepoškozovali. Průběžně opravujeme stezky, povalové chodníky, žebříky, panely, budujeme ptačí pozorovatelny. V našem programu Dům přírody, který chráněná území lidem přibližuje, je nyní otevřeno 15 návštěvnických a devět menších informačních středisek. Připravili jsme na zajímavé výlety a také sérii animovaných spotů, které ukazují, jak si výlet co nejvíce užít a zároveň po sobě v přírodě zanechat co nejméně zastávky,“ konstatuje František Pelc, ředitel AOPK ČR.  

Podrobnější rozbor a zajímavosti z monitoringu návštěvnosti 2023 najdete v tomto  dokumentu .

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: AOPK ČR